Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Mýtus zvaný Facebook

To, čo na Facebook dáte, môžete neskôr zase zmazať, alebo môžete určiť, ktorým priateľom to ukážete a ktorým nie.

Zdroj: Profimedia.sk

Reklama

Aj napriek ponuke niektorých programov v skutočnosti nezistíte, kto si pozeral váš profil. Podľa "idnes.cz" špeciálne smajlíky obohatia váš počítač akurát tak softvérovou háveďou.

To, čo na Facebook dáte, môžete neskôr zase zmazať, alebo môžete určiť, ktorým priateľom to ukážete a ktorým nie.

Najobľúbenejšia sociálna sieť - Facebook: všadeprítomný, zatracovaný a kontroverzný. V diskusiách, článkoch, z počutia aj na samotnom Facebooku sa stále dookola stretávame s rovnakými nepochopením a omylmi, ktoré sa Facebooku týkajú.

Mýtus: žiadosť o priateľstvo musím buď prijať, alebo odmietnuť

Ľudia si často sťažujú, že sú na facebooku zahltení žiadosťami o priateľstve od ľudí, ktorých síce poznajú, ale s ktorými nie sú dostatočne dobrými priateľmi. Na jednej strane by si ich radi pridali do kontaktov, veď Facebook sa stáva najjednoduchším adresárom známych. Na druhej strane nechcú, aby títo vzdialení známi mohli čítať ich odkazy alebo prezerať fotky, ktoré na Facebook nahrali pre priateľov.

Ako vytvoriť zoznam priateľov (Priatelia - Upraviť možnosti priateľov - Vytvoriť zoznam. Potom u jednotlivých priateľov nastavte, do ktorých zoznamov patrí, a v nastavení súkromia určte, ktorý zoznam má k čomu prístup.)

Riešenie je ale celkom jednoduché, aj keď málo využívané - na Facebooku si môžete vytvoriť niekoľko skupín priateľov ("zoznamov" priateľov): kolegovia, známi, rodina, záleží to len na vás. Môžete potom nastaviť, že rodina a priatelia majú prístup k vašim fotkám, zatiaľ čo kolegovia a známi len k vašim základným údajom. Možnosti nastavenia sú celkom bohaté a na vytvorenie svojich vlastných pravidiel budete potrebovať len pár minút.

Mýtus: Keď urobím to alebo ono, uvidím, kto prezerá môj profil

"Staňte sa fanúšikom tejto stránky, nainštalujte túto aplikáciu, a uvidíte, kto si prezerá váš profil," hlásajú rôzne podvodné stránky. Svoje tvrdenia zvyčajne dokladajú ubezpečeniami, že "Toto skutočne funguje, toto je oficiálna aplikácia." Neverte im. Nielenže sa vystavujete nebezpečenstvu škodlivých programov (spyware a malware), ktoré môžu byť na váš počítač nainštalované skryto, ale tiež väčšinou automaticky robíte tejto aplikácii ďalej reklamu. Všetkým vašim priateľom v zozname sa totiž, po vzore starých známych mailových červov, pokúsi rozoslať pozvanie do tejto aplikácie. Dáte tým najavo, že ste im naleteli, a možno si vás dokonca niektorí opatrnejší priatelia zablokujú.
Podobnú nedôveru vyjadrite aj ku všetkým aplikáciám, ktoré sľubujú, že zmenia vzhľad vášho Facebooku.

Tlačidlo "nepáči" neexistuje

Zabudnite na tlačidlo "To sa mi nepáči" ("Dislike"), buď ponúka nejaké vlastné rozšírenie prehliadača, alebo ide rovno o podvod, v žiadnom prípade nejde o nič oficiálneho. Facebook si je zrejme vedomý toho, že tlačidlo "palec nadol" by zobralo ľuďom chuť zdieľať.

Mýtus: Facebookový účet nemožno zmazať

Často sa hovorí o tom, že facebookový účet, ktorý je raz vytvorený, už nie je možné zmazať. To je skutočne do iste miery pravda: účet sa štandardne nemaže, len deaktivuje, a v budúcnosti sa k nemu môžete vrátiť. Deaktivovaný účet je ale pre kohokoľvek, okrem vás, úplne nedostupný, a teda de facto zmazaný. Rozdiel je v tom, že vaše dáta nezmizli zo serverov Facebooku, len sú neprístupná, a to niektorým obhajcom súkromia nie je príjemné.
Facebook ale ponúka aj možnosť skutočného, trvalého zmazanie účtu. Záujemcovia ju ale nenájdu nikde v nastavení, musia pátrať v nápovede. Hľadajte potrebné "natrvalo odstrániť" a v Pomocníkovi nájdete odkaz, kde môžete o definitívnej zmazanie účtu požiadať.

Mýtus: Čo na Facebook napíšete, to vidia všetci

Ako vás vidia ostatní?

Ak si nie ste istí, či máte nastavenie správne vyladené, môžete sa pozrieť, ako váš profil vidia jednotliví vaši priatelia. Choďte na Účet - Nastavenia súkromia - Zobraziť nastavenia - Náhľad môjho profilu.

Môžete presne ovplyvniť, ktorí vaši priatelia a známi budú mať prístup k vašim informáciám, fotkám alebo správam. Navyše môžete ovplyvniť, kto uvidí aký status, a to priamo pri jeho vypĺňaní. Môžete teda si teda posťažovať na šéfa a nastaviť smerovanie statusu tak, aby ho videli len vaši priatelia, nie kolegovia. V delikátnejšie prípadoch sa ale na tieto nastavenia nespoliehajte. Pamätajte, že facebook je sieť spletitá, a nepíšte na nej radšej nič, čo by ste nemohli preberať na verejnom mieste. Môže sa stať, že ste si zle nastavili súkromie, alebo že niekto vašu správu prepošle ...

Mýtus: Firmy majú prístup k vašim súkromným údajom

Tým, že "ste si obľúbili" nejakú stránku, nedávate tejto stránke prístup k ničomu inému, než vášmu verejne dostupnému menu a verejne dostupným údajom. Firmy teda nemôžu využívať vaše fandenie na to, aby vám treba zaslali hromadný e-mail.

Prístup k osobným dátam naopak majú facebookové aplikácie. Ale len k tým, ku ktorým im to dovolíte. Tu je na mieste veľká dávka opatrnosti, veľa facebookových aplikácií a stránok slúži len k tomu, aby zbieralo tieto súkromné, neverejné údaje. Zmeniť povolenia už povolených aplikáciu môžete v Účet - Nastavenia súkromia - Aplikácie a webové stránky.

Vyberáme pre vás niečo PLUS