Reklama

Modrý pondelok je vraj najdepresívnejším dňom v roku. Je to hoax či realita?

Ilustračné foto

Zdroj: Biela Perla

Reklama

PR článok

Možno ste už aj vy počuli o Modrom pondelku, dni, kedy smútok, skľúčenosť, splín a apatia vrcholia a väčšina z nás sa cíti pod psa. Hoci január je pre mnohých psychicky náročný, ten najdepresívnejší deň v roku sa stanoviť podľa vzorca zatiaľ nedá. Zistite so slovenskou zubnou pastou biela perla®, ako tento hoax vznikol, aj ako si takmer okamžite môžete zlepšiť náladu.

Ako si zachovať krásny úsmev každý deň v roku?

Mať zdravý a perlovo biely úsmev každý deň v roku, nie je len otázkou vašej aktuálnej nálady. Ale aj tú vám určite zlepší pocit, že sa za svoj úsmev nemusíte hanbiť. Kľúčová je však správna ústna hygiena, ktorej základom je dobrá technika čistenia zubov a používanie vhodnej kefky a zubnej pasty. Pre perlovo biely úsmev mnohí Slováci používajú rozličné bieliace pasty, no pri výbere tej najvhodnejšej pre vás by vám malo záležať najmä na tom, na akom princípe funguje. Bieliace pasty biela perla® obsahujú špeciálne prírodné enzýmy, ktoré nečistoty na povrchu zubov rozpúšťajú namiesto toho, aby ich mechanicky obrusovali. Vďaka zubným pastám biela perla® tak môžu aj tí, ktorí majú citlivé zuby či ďasná, mať krásny, biely úsmev. Vyskúšať môžete napríklad obľúbenú pastu :crystal white, ktorá účinne vybieli aj hlbšie a staršie zafarbenia, nedráždi ďasná a je vhodná aj na bielenie citlivých zubov.

Prečo by mal byť modrý pondelok práve v januári?

Platí, že január skutočne patrí k tým pochmúrnejším mesiacom a náš žiarivý úsmev je vidieť menej. Krátke dni, často bez slnka, vplývajú nielen na naše telo, ale aj náladu. Slnečné žiarenie totiž pomáha v našom tele produkovať vitamín D, a tým napomáha aj vyplavovaniu sérotonínu, hormónu šťastia. Naopak tma v ľudskom tele spúšťa produkciu melatonínu, hormónu spánku. To vysvetľuje, prečo sa počas zimných mesiacov cítime častejšie unavení, vyčerpaní a bez nálady. Ak k tomu pripočítame ešte aj finančné suchoty po vianočných nákupoch, či obdobie všade číhajúcej chrípky január je naozaj skúškou nášho psychického zdravia.

Dá sa vrchol depresie vypočítať?

Keď môžu mať svoj medzinárodný deň zamilovaní, čokoláda či úsmev, prečo by ho nemohla mať aj zlá nálada a pondelkový splín? Možno práve takto uvažovali kreatívci v istej PR agentúre, ktorú oslovila v roku 2005 britská cestovná kancelária Sky Travel. Šikovným marketingovým trikom si chceli dopomôcť k predajom dovoleniek v slnkom zaliatych exotických destináciách. Inšpirovali sa smutným britským počasím, zmarenými novoročnými predsavzatiami a vyprázdnenými peňaženkami po Vianociach,  a prišli s „matematickým vzorcom“ na výpočet najdepresívnejšieho dňa v roku. Ten nazvali Blue Monday (Modrý pondelok) a podľa „výpočtov“ pripadá na tretí januárový pondelok. Tento rok ho teda zažijeme 15. januára.

PR agentúra hľadala odborníka, ktorý by sa za výpočet postavil, a nakoniec sa dohodli s Cliffom Arnallom. Ten v tom čase pracoval na čiastočný úväzok ako tútor v Centre pre celoživotné vzdelávanie pri Cardiffskej univerzite, čo konceptu Modrého pondelka dodalo na vážnosti. Sama univerzita sa neskôr od Arnalla aj jeho vzorca dištancovala a nazvala ho pseudovedeckým. „Avšak to, že Arnallov „vzorec“ nemá reálny vedecký základ ešte neznamená, že by sme si tento deň nemali pripomínať,“ hovorí psychologička Mgr. Alexandra Debre. Ako dodáva, je pravdou je, že január je náročným obdobím nielen pre ľudí s diagnostikovanou depresiou, ale aj pre psychicky zdravých ľudí.

Zdroj: Biela Perla

Ilustračné foto

Nie je depka ako depka

V angličtine výraz „blue“ označuje nielen modrú farbu, ale aj stav duše, kedy sa človek cíti smutný bez nejakej zjavnej príčiny, je mrzutý či podráždený, nič ho neteší, všetko ho otravuje a jediné, po čom túži je zaliezť si doma pod deku so šálkou teplého nápoja a v pokoji prečkať toto obdobie. U nás na Slovensku tomu hovoríme: „Mám depku.“ No nie je depka ako depka. „Musíme rozlišovať chvíľkovú psychickú nepohodu, ktorú v psychológii označujeme ako skľúčenosť, a klinickú depresiu, ktorá pretrváva a je potrebné ju liečiť v spolupráci s odborníkmi,“ vysvetľuje Alexandra Debre.

Prežite toto obdobie so žiarivým úsmevom na perách

Možností, ako zabojovať s psychickou nepohodou a zlepšiť svoje mentálne zdravie, je niekoľko a v spolupráci so zubnou pastou biela perla® sme pre vás zozbierali hneď niekoľko. „Okrem vyváženej stravy, pravidelného pohybu, zdravého spánkového režimu, je veľmi dôležité porozprávať sa o svojich pocitoch a prípadnej nepohode s blízkou osobou, partnerom alebo priateľom,“ hovorí psychologička Alexandra Debre. Zároveň však upozorňuje, že ak emočná nepohoda pretrváva, naberá na intenzite je nutné zvážiť pomoc odborníkov formou psychoterapie, či vyhľadať pomoc psychiatra. „Ani jedna z variant tejto pomoci nie je hanbou, či formou zlyhania,“ dodáva.

Na rozdiel od konceptu Modrého pondelka, je totiž vedecky dokázané, že prítomnosť človeka, ktorého máme radi, jeho úsmev a dobrá nálada sú doslova nákazlivé. Vedci tento jav nazývajú „emočná nákaza“. Z výskumov vyplýva, že naše citové prežívanie zásadne ovplyvňuje to, čím alebo kým sa bezprostredne obklopujeme. Ak teda chcete prežiť toto náročné januárové obdobie o čosi krajšie, vyhnite sa negatívne naladeným ľuďom a depresívnym správam, a radšej vyhľadajte spoločnosť ľudí so žiarivým úsmevom. Viac o tom, ako aj vy môžete mať krásny a zdravý úsmev nájdete tu: https://bielaperla.sk/e-shop/bieliaca-zubna-pasta-crystal-white.

PR článok