Ak hľadáte do vašej domácnosti ideálnu farbu, ktorá vo vás vyvolá pokoj, podporí vaše sústredenie sa, a do domu prinesie harmóniu, vieme, aká by to mohla byť. Ak si myslíte, že to bude farba roka 2020, tušíte správne. Klasická modrá. Obľúbená farba na oblečení, no v interiéri zastúpená až tak často nie je. V dnešnom článku vám povieme, ako túto farbu zakomponovať do domácnosti.

Nemusíte teraz všetko premaľovať na modro a vymeniť celý nábytok. Stačí sa riadiť heslom 60:30:10. Vyše 60% vášho priestoru by mala tvoriť jedna a tá istá farba. 30% by mala byť sekundárna farba a zvyšných 10% by malo byť akcentom. To znamená, že táto farba by mala zvýrazňovať všetko ostatné. Paradoxne i keď je jej najmenej, človeku udrie častokrát do očí ako prvá. Je iba na vás, koľko percent venujete modrej. V dnešnom článku vám povieme, s akými ostatnými farbami viete zladiť modrú a ako to bude pôsobiť. Vyberte si podľa toho, čo vás najviac vystihuje.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Möbelix

Nadčasovosť, modernosť a vzdušnosť vďaka modrej

Ak sú toto tie hlavné atribúty, ktoré chcete do svojho bývania dostať, vyberte si k modrej ako druhú hlavnú farbu šedú. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o studenú kombináciu. Nie, ak to doplníte drevom, ktoré nikdy nevyjde z módy a navyše celý priestor zútulní.

Nadčasový a originálny dojem z vášho interiéru dostanete tak, že si farbu roka 2020 zvolíte na čo najvýraznejší kúsok. Časy, kedy v interiéri dominovali na najväčších kusoch neutrálne farby sú nenávratne preč. Modrá čalúnená posteľ alebo sedacia súprava budú tou správou voľbou. Takýto výrazný modrý kúsok vo vašom nábytku už nepotrebuje ďalšie ťažké farby.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Möbelix

Príroda a harmónia

Relax, ticho a príroda. Aké farby vám napadnú pri týchto slovách? Jednoznačne modrá, ktorá predstavuje vzduch či vodu. Oveľa výraznejšie je pri tejto predstave ale zastúpená zelená. Symbolizuje stromy, lúky či pohoria. Musíte nám dať za pravdu, že táto predstava upokojuje. Ak je toto to, čo chcete vyvolať zo svojho interiéru, riaďte sa prírodou.

Ide tu o dve výrazné farby, ktoré sú pri rovnako zvolenej sýtosti navyše veľmi podobné. Modrá by v tomto prípade mala predstavovať tých pomyselných 30%. Najvýraznejší kúsok by mal byť neutrálny. Sedacia súprava v béžovej farbe, alebo kreslo vo farbe roka a dekoračné vankúšiky v zelenej. To neznie zle, však? Koberec, v ktorom sa bude opakovať rozloženie týchto farieb, či jemná botanická tapeta...Z vášho domova sa razom stane oáza pokoja. Nezabudnite na rastliny v modrých črepníkoch.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Möbelix

Interiér s nádychom extravagancie a bohatstva

Aká farba sa vám spája so slovom kráľovská? Zrejme to bude modrá a nie je to náhoda. Modrá dokáže v tej správnej kombinácii pôsobiť naozaj vznešene a extravagantne. Výhodou modrej je, že sa ako jedna z mála farieb hodí na všetky povrchy či látky. Pre nabudenie luxusného dojmu ale vôbec netreba modrý zamat či drahý nábytok. Stačí pár šikovných ťahov.

Aj v obyčajnom priestore dokážu modré závesy a zlaté doplnky vyvolať pocit blahobytu. Jedálenská súprava z porcelánu s modrým zdobením a zlatým príborom sú iba čerešničkou na torte. Modrá na stene a na nej umiestnené zrkadlo vo veľkolepom ráme. Môže byť biely, zlatý alebo strieborný, pri farbe roka 2020 vynikne takmer každá z týchto metalických farieb. Luxusný dojem vyvoláva aj v kombinácii s tmavou modrou, ktorá ide až do čierna.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Möbelix

Hravosť, optimizmus a dovolenka

Modrá je typickou farbou v gréckej architektúre. V kombinácii s bielou sa zrejme každému vynorí predstava typických gréckych domčekov. K tomu už iba šum mora a chuť zaplávať si. Vytvorte si tento pocit u vás doma.

Farba roka v spálni vás upokojí. Pokiaľ do záhlavia postele dáte horizontálne hrubé pásy modrej a bielej, začnete svojmu bytu písať príbeh dovolenky.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Möbelix

Pokiaľ idete prerábať kuchyňu, zabudnite na bielu. Tá už dávno nie je trendy. In sú farby a modrej sa nemusíte báť ani v tomto prípade. Klasická modrá v matnom prevedení bude mimoriadne zaujímavá.

Barové či jedálenské stoličky zvoľte jednoduché, ale zato vo výraznej žltej či červenej farbe. Biele steny oživte fotografiami z dovoleniek vo farebných rámoch. Nezabudnite na dekoračné vankúše v zaujímavom orientálnom vzore. Príborník či komoda vo výraznej farbe, alebo v „ošúchanom“ drevo dekore len podčiarknu túto pohodovú atmosféru. Ak do toho zakomponujete pletené koše, o ktorých sme vám písali v minulom článku, priestor tým krásne odľahčíte.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Möbelix

Viac tipov a inšpirácie nájdete na www.moebelix.sk.