Hon na čarodejnice neobišiel ani Slovensko. Bosorky žili aj v Bratislave
4. 8. 2013, 9:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 21:54)

Zdroj: Profimedia.sk
Čarodejnice podľa literárnych prameňov mučili a upaľovali v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Komárne či Stupave. Posledný čarodejnícky proces na Slovensku sa uskutočnil v roku 1741 v Krupine. Popravili tri ženy.
Hon na čarodejnice a inkvizičné procesy neobišli v období stredoveku ani územie Slovenska, informovala hovorkyňa Slovenskej národnej knižnice Miriam Štefková.
V literárnych prameňoch možno nájsť záznamy o inkvizičných súdoch, mučení a upaľovaní bosoriek vo viacerých slovenských mestách ako v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Komárne či Stupave.
V Krupine popravili tri ženy
"Korene prenasledovania čarodejníc siahajú až do čias antiky a germánskych predstáv o démonoch a zlých dušiach. Posledný čarodejnícky proces na Slovensku sa uskutočnil v roku 1741 v slobodnom kráľovskom meste Krupina. Z čarodejníctva tam boli obžalované, usvedčené a popravené tri ženy," povedala riaditeľka SNK Katarína Krištofová.
Štefková pripomenula, že už v rímskom práve existovala možnosť potrestať osobu praktizujúcu čarodejníctvo a ako trest bol predpísaný oheň.
V rannom stredoveku čarodejníctvo považovali za poveru a ilúziu a čarodejnícke procesy prakticky neexistovali.
Neprajné 15. storočie
V 15. storočí sa po celej Európe rozpútal hon na kacírov a čarodejnice. Zvlášť silná bola inkvizícia v Nemecku, kde v roku 1484 rozpútal hon na čarodejnice dominikánsky mních Heinrich Kramer. Kramer v prenasledovaní čarodejníc nachádzal zmysel svojho života.
Tvrdil, že v moci čarodejníc je neúroda, úhyn dobytka či šírenie chorôb medzi ľuďmi. Prenasledovanie kacírov a čarodejníc podporil aj pápež Inocent VIII. vydaním buly "Summis desiderantes affectibus" 4. decembra 1484.
Chránený pápežskou bulou, Kramer šíril hrôzu niekoľko rokov. Všade, kde sa objavil, sa našla nejaká čarodejnica. V ľuďoch podnecoval udavačstvo a hrozil im, že ak niekoho podozrievajú a neoznámia to, môže to znamenať, že sú sami spoločníkmi diabla.
Ako inkvizítor pôsobil v Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Švajčiarsku a od roku 1500 aj v Čechách a na Morave, kde aj zomrel. Z čarodejníctva usvedčil viac ako 200 ľudí.
Viac nájdete v Martine
Základné informácie o čarodejniciach možno získať vďaka digitalizácii v Slovenskej národnej knižnici, ktorá sprístupnila v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív dve publikácie približujúce procesy s čarodejnicami na našom území.
Chcete sa dočítať viac? Kliknite si na túto stránku
Na stránke SNK www.dikda.eu sa od 2. augusta 2013 nachádzajú tieto publikácie:
- Marie Terezie a procesy s čarodejnicami; JUDr. Richard Horna; Bratislava 1936
- Monsterproces s čarodejnicami v Šamoríne; JUDr. Richard Horna; Bratislava 1934.