Reklama

Európska mapa priezvísk: Vedec sa na Slovensku poriadne pobavil

Český jazykovedec sa venoval priezviskám, ich pôvodu a zaujímavostiam, aby zostavil mapu tých najbežnejších.

Zdroj: ilustračné, freeimages

Reklama

Ak sa náhodou stretnete s Poliakom menom Novák, Francúzom menom Martin, či Slovákom s priezviskom Horváth, vedzte, že sú nositeľmi tých najpopulárnejších priezvísk v Európe. Český jazykovedec, matematik a umelec Jakub Marian totiž zostavil mapu tých najbežnejších z celej Európy, aj s ich významami. Na tom slovenskom sa zabavil.

Meno a priezvisko nás majú identifikovať a zároveň odlišovať. Stojí však za úvahu, koľko vlastne existuje priezvisk a z čoho sú odvodené. A presne nad tým sa zamyslel český jazykovedec Jakub Marian, ktorý po dlhej štúdii a hľadaní zdrojov a inšpirácii, zostavil farebne rozlíšenú mapu tých najpopulárnejších.


Mapa najbežnejších priezvisk.
MAPA: Jakub Marian

Prvá jeho mapa znázorňuje najbežnejšie meno a podľa farby sa dá identifikovať jeho pôvod, druhá naznačuje, čo jednotlivé priezviská znamenajú.

„Strávil som veľa hodín googlením a snažil som sa nájsť štatistiky v jazykoch, ktorými hovorím (pretože samozrejme nehovorím všetkými jazykmi krajín, ktoré sú na mape zaznačené) a vyhľadával som aj v slovníkoch,“ uviedol Jakub Marian, ktorého citoval server indy100.independent.

Jeho východiskovým bodom bol článok na wikipedii, množstvo údajov ale nebolo zdrojovaných, alebo boli jednoducho zlé. Preto sa snažil hľadal primárne zdroje. K prekladom mu pomohli etymologické a genealogické slovníky.

Schéma farebného rozlíšenia:

  • červená: mená založené na vlastnostiach, ak veľké alebo nové
  • hnedá: mená založené na povolaní (väčšinou otca)
  • modrá: mená založené na krstnom mene otca
  • tyrkysová: mená na základe miesta pôvodu
  • zelená: mená založené na prírodných objektoch


Mapa významov najbežnejších priezvisk.
MAPA: Jakub Marian

Vo svojom výskume narazil aj na špecifiká niektorých krajín ako je napríklad Island, kde občania stále používajú staroveký severský systém. „Je to jediná západná krajina, kde pretrváva odlišný systém určovania priezviska ako sme všetci zvyknutí. Dieťa dedí prvé meno svojho otca ako svoje priezvisko,“ uviedol Marian na svojom webe.

Pozostatky tohto systému je možné pozorovať aj v iných severských krajinách, kde sa koncovka priezviska –son dedí u detí bez ohľadu na to, aké sú krstné mená ich rodičov.

Jakub Marian sa tiež zameral na odlišnosti dvoch rozdielnych jazykových komunít v rámci jednej krajiny, preto pri niektorých sú na mape vidno dve priezviská. Ide napríklad o Belgicko (holandsky a francúzsky hovoriaca časť), Estónsko (ruské a estónske mená), alebo Švajčiarsko, kde zistil údaje z nemecky a taliansky hovoriacich častiach, chýba však frankofónna časť. Marian rovnako na svojom webe priznáva, že nedokázal nájsť štatistiky o Kosove a Cypre.

„Ďalšia vec, na ktorej som sa celkom pobavil je, že najčastejším priezviskom na Slovensku je maďarský výraz pre Chorváta, ktorý je odvodený z chorvátčiny,“ prezradil pre server indy100.independent.