Reklama

Dojímavý príbeh z Titanicu: Známe siroty mali slovenské korene

Michel  a Edmond prežili  stroskotanie  Titanicu v útlom  veku.

Zdroj: CYARK ORG., IMGUR.COM, THE CHRONICLE HERALD.CA

Reklama

Keby len tušili, čo ich čaká! Každý, kto 10. apríla 1912 nastupoval v anglickom prístave Southampton na Titanic, bol nadšený, že môže byť na prvej plavbe tejto lode snov. Už o štyri dni, v noci zo 14. na 15. apríla, sa však v Atlantickom oceáne potopila po zrážke s ľadovcom. Na palube bolo 2 201 ľudí, viac ako 1 500 z nich zahynulo.

Na Titanicu sa plavili aj Slováci a Česi. Jedným z nich bol rodák zo Serede Michal Navratil. Podobne ako štrnásti ďalší cestoval pod falošným menom. Doma sa totiž rozviedol a uniesol exmanželke dvoch maličkých synov. Na loď nastúpil pod menom Louis Hoffman. S deťmi cestoval v druhej triede.

Michal sa však do vysnívanej Ameriky nedostal, pochoval ho potopený Titanic. Jeho synčekovia Michel a Edmond, ktorí mali v tom čase tri a dva roky, však prežili. Dostali sa do posledného záchranného člna, ktorý spustili z potápajúceho sa parníka.

Stali sa známi ako siroty z Titanicu. Krutý osud bračekov zaujal všetkých, ktorí sa o ňom dozvedeli. Po príchode do New Yorku sa ich ujala istá Američanka. Záujem o chlapcov neutíchal, takže vďaka publicite sa o nich dozvedela aj ich skutočná matka a prišla si po deti do Ameriky. Po návrate do Európy sa usadili vo Francúzsku.

Mladší Edmond Roger Navratil, prezývaný Momon, sa stal dekoratérom, stavebníkom a architektom. Oženil sa vo Francúzsku a väčšiu časť života prežil v obci Ville Neueve-Sur-Lote. Zomrel v roku 1953. Starší Michel Marcel Navratil, prezývaný Lolo, vyštudoval psychológiu vo francúzskom Montpellieri.

Nezabudol však ani na krajinu, z ktorej pochádzal otec. Jeho rodisko, Sereď, navštívil v roku 1960 aj v roku 1990. Zomrel ako posledný mužský cestujúci, ktorý prežil potopenie Titanicu, 30. januára 2001 v Montpellieri. Mal 92 rokov.

Toto je ľadovec, ktorý potopil parník

Zdroj: profimedia

Ľadovec, ktorý potopil nepotopiteľnú loď

Jediný záber ľadovca, na ktorom Titanic stroskotal, urobil český námorník Štepán Řehořek. Pracoval na palube nemeckej lode Bremen, ktorá plávala v roku 1912 z Nemecka do New Yorku práve oblasťou, kde sa potopil slávny parník.

Řehořek tam odfotografoval dva ľadovce. Jedným z nich je podľa všetkého ten, ktorý potopil Titanic. Snímka smrtiacej hory ľadu, ktorej originál je v Nemecku, sa objavila až 90 rokov po tragédii.

Slávna loď v číslach

 Dĺžka: 269 metrov
Šírka:
28 metrov
Hmotnosť: 46 328 brutto registrovaných ton
Výtlak:
52 310 ton
Výška:
53,3 metra
Ponor:
10,5 metra
Počet palúb:
9
Pohon:
2 parné stroje, ktoré poháňala para z 29 kotlov
Sila parných strojov:
46 000 konských síl
Pohon:
3 lodné skrutky
Cena lodného lístka:
prvá trieda 23 - 870 libier, tretia trieda 7,5 libry.