Napriek náročnému obdobiu pandémie covidu (alebo možno práve preto) bol rok 2021 bohatý na nezištnú pomoc a dobrovoľnícke aktivity. „Veľmi nás teší, že ani náročné obdobie v ľuďoch neutlmilo chuť a ochotu pomáhať druhým napriek tomu, že každý z nás mal viac vlastných starostí než zvyčajne. Považujem to za dôkaz, že ľudskosť nevymiera, naopak, jej sila sa v krízových momentoch vždy prejaví,“ povedala Zuzana Vinklerová, výkonná riaditeľka slovenského Národného dobrovoľníckeho centra - CARDO.

Dajte sa uniesť atmosférou

Národné dobrovoľnícke centrum CARDO odovzdá 5. apríla o 18:00 hodine ocenenie Dobrovoľník roka 2021 – cenu Srdce na dlani.
Záštitu nad 13. ročníkom tohto podujatia prebral minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok. Na príprave podujatia spolupracovala aj Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu, ktorá sa podieľa na rozvojovej pomoci pod značkou SlovakAid.
Galavečer a odovzdávanie ocenenia Dobrovoľník roka 2021 sa po nútenej covidovej pauze uskutoční naživo na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Inšpirovať sa silnými príbehmi a zažiť atmosféru výnimočného večera však môže každý, pretože táto udalosť bude streamovaná.

Ilustračné foto
Zdroj: CARDO - Národné dobrovoľnícke centrum

„Na ocenenie Dobrovoľník roka 2021 – odovzdávanie ceny Srdce na dlani bolo naprieč Slovenskom nominovaných 315 dobrovoľníkov a projektov. Nezávislé krajské hodnotiace komisie posunuli 43 najsilnejších príbehov dobra na celoslovenské ocenenie. Spolu s tromi priamymi nomináciami ich je spolu 46. Tak ako každý rok, aj tento raz odovzdáme ceny v siedmich kategóriách,“ spresnila Alžbeta Brozmanová Gregorová z Platformy dobrovoľníckych centier a organizácii, ktorá sa na podujatí organizačne spolupodieľa.

Každý môže byť dobrovoľník

Podľa riaditeľky Národného dobrovoľníckeho centra – CARDO dobrovoľníci prinášajú veľa celej spoločnosti aj jednotlivcom. „Či pomáhajú pravidelne, nepravidelne alebo jednorazovo, je nesmierne dôležité nájsť spôsob, ako ich oceniť nefinančne. Potrebujú byť videní, pochválení a určite im patrí poďakovanie.“
Ako forma vďaky a motivácie vzniklo v roku 2008 aj oceňovanie Dobrovoľník roka. „Ľudia alebo organizácie, ktoré pracujú bez nároku na finančnú odmenu v prospech iných, si zaslúžia našu pozornosť, úctu aj ocenenie. Aj o tom je Srdce na dlani a ja by som sa veľmi rada úprimne poďakovala všetkým dobrovoľníkom na Slovensku vrátane tých, ktorých nikto nenominoval a možno práve teraz dobrovoľne pomáhajú zmierňovať situáciu spôsobenú vojnou na Ukrajine. Ďakujem každému človeku, ktorému nie je ľahostajný život okolo neho a priloží ruku k dielu!“ uzavrela Z. Vinklerová z CARDO.