Reklama

Diamant z laboratória? Dokonalosť, ktorá konkuruje prírodným kameňom

Ilustračné foto

Zdroj: Bisaku

Reklama

PR článok

Na pohľad úplne totožné diamanty. Jeden sa však ťaží v baniach, druhý vznikol v skúmavke. Aká je budúcnosť drahých kameňov? Lab-grown diamant už vo svojej dielni používajú značky ako Tiffany, Bvlgari alebo české Bisaku.

Ak vás onedlho čaká svadba, možno ste narazili na svadobné obrúčky s diamantom vytvoreným v laboratóriu. Líši sa nejako od prírodného diamantu, ktorý bol vyťažený v bani? Ide vôbec o pravý diamant? Prečítajte si o udržateľnej budúcnosti diamantu, ktorý šetrí nielen prírodu, ale aj peňaženku.

Je pravý?

Asi prvá otázka, ktorú si položíte pri zmienke o snubnom prstene s diamantom z laboratória. Aký je rozdiel medzi takzvaným lab. diamantom a prírodným diamantom? Z chemického hľadiska žiadny. Ide o diamanty s rovnakými fyzikálnymi vlastnosťami a chemickým zložením. Či už si vyberiete ten či onen, vašu ruku bude zdobiť stopercentný diamant. Jeho pôvod navyše stopercentne rozozná len špeciálny prístroj.

Ako vzniká laboratórny diamant?

Prírodný diamant je kryštalickou formou uhlíka. Je to najtvrdší nerast, ktorý na našej planéte môžete nájsť. Oba druhy diamantu vznikajú pod veľkým tlakom a vysokou teplotou.
Ten prírodný zreje pod zemským plášťom tisícky rokov, pri laboratórnom diamante je tento proces simulovaný a urýchlený pod dohľadom človeka. „V laboratóriu napodobňujeme rovnaké podmienky, vďaka ktorým diamant vzniká v prírode. Na začiatku je vždy malý diamant, diamantové semienko, na ktoré sa vrstvia atómy uhlíka,“ opisuje výrobu laboratórneho diamantu Rikard Bisaku, majiteľ českej zlatníckej dielne Bisaku.

Zdroj: Bisaku

Ilustračné foto

Druhou možnosťou výroby diamantu z laboratória je chemická vaporácia. Malý kryštál diamantu reaguje so zmesou plynov, ktoré sa mikrovlnným žiarením zohrejú do plazmatickej formy. Atómy uhlíka sa od seba oddelia a začnú sa nabaľovať na kryštál diamantu.

Udržateľnejšia diamantová budúcnosť

Vytvoriť dokonalú kópiu prírodného diamantu sa chemici pokúšali niekoľko stoviek rokov. Laboratórne diamanty s totožným zložením sú však inováciou 21. storočia. Vracajú sa k udržateľnosti, ekologickej zodpovednosti a šetrnosti k prírode. „Dospieva generácia mladých ľudí, ktorí pri výbere snubných prsteňov myslia aj na prírodu a podmienky pri ťažbe v baniach. Pre nich je tento aspekt dôležitejší než to, že je cena diamantu z laboratória nižšia oproti prírodnému,“ dodáva Bisaku.

Zdroj: Bisaku

Ilustračné foto

Snúbenci tak majú možnosť vybrať si na svoje snubné prstene diamant, ktorý bude ladiť s ich životným príbehom. Je na každom, či si vyberie silu a precíznosť modernej technológie, alebo zostane verný snubnému prsteňu s briliantom stvoreným v prírode.

Tak, ktoré diamantové snubné prstene ozdobia vašu lásku?

PR článok