Je známe, že prvá kozmetika sa údajne objavila v starovekom Egypte. No nebola použitá na estetické účely, ale bola nevyhnutným atribútom ochrany pred zlými duchmi. Na tvár sa maľovali svetlé masky, aby duchovia danú osobu nespoznali alebo nevystrašili.
V starovekom Ríme a Grécku sa však kozmetika už používala na dekoráciu. Uhlie sa používalo ako farba na očné viečka, vosk ako prostriedok na odstraňovanie chĺpkov, jačmenná múka a olej na odstránenie akné a pemza na bielenie zubov. Ako tvárenka a rúž sa použila šťava z malín, čerešní a červenej repy. Oči a obočie boli lemované sadzami alebo dreveným uhlím. Na vyrovnanie pleti sa použila pšeničná múka. Cibuľové plevy, šafran, harmanček sa používali ako prírodné farbivo na vlasy.

Ilustračné foto
Zdroj: La MakeUp Sp

Moderné funkcie dekoratívnej kozmetiky

Pri výbere kozmetiky sa často venuje pozornosť iba jej dekoratívnym vlastnostiam: farbe, vôni, trvanlivosti atď. No na prvom mieste by mali byť vždy ochranné a obnovovacie vlastnosti.

Dekoratívna funkcia kozmetiky je jasná: maskovanie nedokonalostí pleti, dodanie zdravého tónu, vzhľadu jasu a originalita. Málokto vie, že dekoratívna kozmetika účinne bojuje aj s negatívnymi vplyvmi životného prostredia makeup.cz

  • Počas dňa sa na pokožke hromadí nános prachu, sadzí a výfukových plynov. To narúša jej fyziologické funkcie, čo spôsobuje podráždenie, letargiu, nezdravú farbu a zápal. Makeup a púder pokrývajú hornú vrstvu pokožky, zabraňujú usadzovaniu nečistôt a absorbujú prebytočný maz. Kvalitná dekoratívna kozmetika nepreniká do hlbokých vrstiev epidermy, ale zostáva iba na povrchu. Nezakrýva póry ani nebráni dýchaniu pokožky.

  • V lete je nevyhnutný makeup s SPF ochranou. Chráni pokožku pred ultrafialovými lúčmi. Rúže obsahujúce vosk a oleje pomáhajú vašim perám, aby v chladnom počasí nepraskali a neodlupovali sa.

  • Hypoalergénne výrobky chránia pred dráždivým prachom.

  • Kozmetika, ktorá obsahuje vitamíny, oleje, antiseptiká a minerály, obnovuje a zvlhčuje pokožku po celý deň.

Pri výbere kozmetiky vždy venujte pozornosť zloženiu, dátumu spotreby a neporušenému obalu. Nezabudnite, že trh s kozmetikou prekypuje falošnými značkami alebo jednoducho nekvalitným tovarom. Buďte pozorní a starajte sa o svoje zdravie a krásu.

Ilustračné foto
Zdroj: La MakeUp Sp

Niekoľko tipov, ako určiť kvalitu zloženia

Tonikum alebo termálna voda by mala obsahovať zložky zadržiavajúce vlhkosť, napríklad kyselinu mliečnu, sorbitol atď.
Hydroviton je ekvivalent prírodného sekrétu, ktorý produkuje ľudská pokožka počas dňa. Poskytuje regeneračné a protizápalové vlastnosti.

Parsol zmierňuje účinky ultrafialového žiarenia a chráni kolagén v bunkách pokožky pred zničením.
Síran horečnatý a zinočnatý ochladzuje a zjemňuje podráždenú pokožku. Najčastejšie je súčasťou dekoratívnej kozmetiky pre citlivú pokožku.