Fanúšikovania zimných športov a oddychu v horách sa už nevedia dočkať prvého snehu. Veľa z nich sa počas prázdnin a predĺžených víkendov vyberie na lyžovačku do zahraničia. Okamihy relaxu sa behom sekundy môžu zmeniť na boj o život. Zranenia počas lyžovania či snowboardingu bývajú nebezpečné, niekedy i fatálne. No aj banálna zlomenina vás v zahraničí môže vyjsť poriadne draho. Aby vás lyžovačka v zahraničí neobrala o tisíce, uzatvorte pred vycestovaním cestovné poistenie.
Zranenie v zahraničí počas lyžovania vás môže zruinovať
Pred cestou do zahraničia si väčšina ľudí skontroluje PZP k vozidlu resp. zelenú kartu, doklady, zabalí všetko potrebné do kufra a veselo sa vydajú za dobrodružstvom. Vinou zábudlivosti, náhlivosti alebo v snahe ušetriť veľa ľudí vycestuje do zahraničia bez poistenia. Krátkodobé cestovné poistenie nie je výmyslom poisťovacích inštitúcií, ale vašou poistkou pre prípad rizikových situácií, ktoré nie sú v horách ničím výnimočným.
Počty zranených na svahoch ročne stúpajú
Podľa celosvetových štatistík sa počas lyžovania ročne zraní viac ako 600 tisíc ľudí. Z tohto počtu ľudí skončí približne 60 incidentov fatálne, smrťou. Možno si poviete, že číslo nie je vysoké, ale aj banálna zlomenina v zahraničí vás môže zruinovať. Nejde len o ošetrenie zranenia, ale tiež o záchrannú akciu, prevoz do nemocnice a prípadne prevoz späť na Slovensko. Po zrátaní všetkých nákladov sa suma môže vyšplhať na státisíce eur. Ak máte uzatvorené poistenie liečebných nákladov v zahraničí, všetky náklady uhradí v plnej výške poisťovňa.
Aké sú najčastejšie zranenia pri lyžovaní?
Čo všetko sa pri lyžovaní môže stať? Najčastejšie ide o zranenia dolných a horných končatín. Viacnásobné zlomeniny nielen poriadne bolia, ale ich ošetrenie je značne drahé. Veľmi nebezpečné sú poranenia hlavy. Ani lyžiarska prilba neochráni pred otrasom mozgu a tržnými ranami. Doživotné následky hrozia pri poraneniach chrbtice, ktoré môžu skončiť pripútaním na invalidný vozík. Pre prípad takýchto vážnych zranení sa oplatí mať uzatvorené nielen cestovné, ale tiež rizikové životné poistenie.
A ako je to s lyžovaním na Slovensku? Dokonca aj počas lyžovania v našich horách odporúčame dodatočné poistenie. Klasické zdravotné poistenie totiž pokrýva len ošetrenie a liečbu. Záchrannú akciu, prípadne zásah horskej služby pri vyslobodzovaní a hľadaní zranenej osoby, si bez poistenia uhradíte z vlastného vrecka.
Uzatvoriť cestovné poistenie na lyžovačku sa naozaj vyplatí
Myslíte si, že Európsky preukaz zdravotného poistenia vám bude v zahraničí stačiť? Mýlite sa. Je síce pravda, že na základe poistenia na Slovensku máte v rámci EÚ ošetrenie zdarma, ale len vo verejných zdravotníckych zariadeniach. Ak sa ocitnete na súkromnej klinike, všetky zdravotné úkony si budete platiť zo svojho. Niečo si priplatíte dokonca aj v štátnych nemocniciach, pretože slovenské zdravotné poisťovne uhradia náklady len v rozsahu nákladov, ktoré by ste platili na Slovensku. Sami uvážte, či vám zopár ušetrených eur stoja za riziko platieb v stovkách až tisícoch eur.
Krátkodobé cestovné poistenie alebo celoročné cestovné poistenie nie je len o úhrade nákladov na liečbu či prevoz. Poistenie liečebných nákladov je základ, ktorý odporúčame mať pri každej ceste do zahraničia. V rámci cestovného poistenia je možné si vybrať rôzne druhy pripoistenia, ktoré sa vzťahujú i na iné riziká.
Možnosti cestovného poistenia do hôr
V rámci základného balíčka máte k dispozícii okrem pokrytia nákladov na ošetrenie tiež rôzne dodatočné služby ako úhradu repatriácie, prevozu domov, pobyt rodinného príslušníka v zahraničí, non-stop asistenčnú linku a iné.
V niektorých krajinách je počas lyžovania povinné mať uzatvorené pripoistenie zodpovednosti za škody. Ide napríklad o Taliansko, kde sa daná skutočnosť u lyžiarov overuje. Okrem toho si môžete pripoistiť riziko straty dokladov alebo batožiny. V prípade lyžovačiek sa poistenie batožiny vzťahuje aj na poistenie lyží či snowboardov. Cenným pripoistením je odškodnenie pre prípad trvalých následkov zranenia alebo smrti v dôsledku úrazu.
Na čo si dávať pozor pri uzatváraní cestovného poistenia
Pri výbere poisťovne buďte obozretní. Je jedno, či uzatvárate havarijné poistenie, životnú poistku, alebo cestovné poistenie - vždy porovnajte ponuky rôznych poisťovní. Ponuky sa nelíšia len v cene poistného, ale tiež v poistných limitoch. V niektorých krajinách sú náklady na ošetrenie extrémne vysoké. Vždy si overte tiež to, pre ktoré krajiny je vami vybrané poistenie platné. Ak cestujete niekoľkokrát do roka, viac sa vám oplatí celoročné cestovné poistenie.
„Pri uzatváraní komplexného cestovného poistenia si dôkladne preverte výluky z poistného krytia. Vo väčšine prípadov platí, že náklady za poistnú udalosť nebudú preplatené, ak vznikli po požití alkoholu alebo drog. Napr. poisťovňa Generali Vám v základnom krytí toleruje alkohol do výšky 0,8 promile, 0,38mg/l (zodpovedá to zhruba štyrom pivám alebo pohárikom). V Axa Assistance si dané riziko musíte pripoistiť a ostatné poisťovne dané krytie neponúkajú,“ vysvetľuje Matúš Engel, riaditeľ pre úsek Neživotného poistenia v PROSIGHT Slovensko.
„Preplatené nebývajú ani chronické či infekčné ochorenia. V rámci poistenia batožiny nebývajú v krytí zahrnuté šperky, mobilné telefóny alebo výpočtová technika,“ dopĺňa Matúš Engel.
Môže nastať i situácia, že poisťovňa bude krátiť sumu krytia, ak ste poistnú udalosť nenahlásili ihneď po jej vzniku. Pri každej poistnej udalosti kontaktuje poisťovňu čo najskôr. Nesnažte sa poisťovňu oklamať alebo šetriť na tom, že utajíte niektoré skutočnosti. Napríklad klasické cestovné poistenie pokrýva len rekreačné športy. Ak sa chystáte realizovať extrémne športy, musíte sa pre dané športy pripoistiť.
PR článok