Reklama

Časté močenie cez deň aj v noci má viacero príčin. Čo znamená a čo robiť, ak sa objaví?

Ilustračné foto.

Zdroj: Getty Images

Reklama

PR článok

Príliš časté nutkanie na močenie býva najčastejšie spôsobené nesprávnym pitným režimom, krátkodobým prechladnutím močových ciest aj zápalom. Mierne odlišné príčiny bývajú u žien a iné zas u mužov. Aké príznaky má časté močenie a ako ho riešiť?

Zdravé močenie vs. príliš časté močenie

Rozoznať časté močenie od toho zdravého môže byť niekedy náročné. Nápomocné ale môžu byť štatistiky. Tie hovoria, že priemerný denný objem moču u zdravého človeka by mal byť okolo 1,5 litra. Nutkanie na močenie prichádza v momente, keď je močový mechúr naplnený na 300 až 600 ml, je to ale závislé aj od individuálnych faktorov.

Z toho vyplýva, že zdravé močenie môže mať priemerný dospelý človek 4 až 8 krát za deň. V noci je ešte v zdravej hladine močenie nanajvýš 2 krát za noc.

Prekročenie týchto štatistických údajov nemusí znamenať automaticky vždy problém. Ak je horúci deň a vypijete oveľa viac tekutín, je aj častejšie močenie prirodzeným dôsledkom. Pokiaľ je ale takýto stav dlhodobý a močíte aj viac, ako 10 krát denne, ide už o časté močenie. Sledovať treba aj to, v akej frekvencii a v akom objeme močíte.

Návšteva toalety napríklad po 15 až 30 minútach od posledného močenia môže indikovať problém. To isté platí, ak síce máte nutkanie na močenie často, ale objem moču je veľmi malý. Všímať si treba aj čas, kedy je nutkanie na močenie najčastejšie.

Najčastejšie príčiny u mužov a u žien

Časté močenie môže byť zapríčinené aj niektorými prirodzenými faktormi, ktoré majú časovo ohraničené trvanie. U žien dochádza k tomuto javu typicky v tehotenstve, kedy rastúci plod tlačí na maternicu aj na močový mechúr, čo vytvára tlak na vyprázdnenie

Muži pociťujú častejšie močenie pri problémoch s prostatou, čo sa týka štatisticky najčastejšie mužov vo veku nad 50 rokov. Práve tento vek je rizikový pre zväčšenie prostaty, predovšetkým na nezhubnom základe. Väčšia prostata tlačí na močový mechúr a zároveň môže byť dôvodom na problémy s objemom moču počas močenia.

K ďalším častým faktorom a príčinám patria:

  • všeobecne nadmerný príjem tekutín, najmä v súvislosti so zvýšenou fyzickou námahou
  • príjem alkoholu alebo kávy, čo sú známe nápoje spôsobujúce odvodňovanie
  • zápaly a infekcie týkajúce sa močových ciest, vrátane obličiek alebo močového mechúra
  • opuch končatín v dôsledku užívania niektorých liekov, v končatinách sa hromadia tekutiny a tých sa telo snaží zbaviť močením
  • negatívny vplyv majú aj niektoré jedlá, napríklad koreniny, štipľavé pokrmy alebo čokoláda
  • močové kamene, ktoré narúšajú zdravé močenie a vyprázdňovanie močových ciest
  • cukrovka, ktorá sa prejavuje nielen častým močením, ale aj nadmerným smädom
  • infekcie a zápaly pohlavnej sústavy, najčastejšie ide o kvapavku alebo trichomoniázu
  • užívanie niektorých druhov liekov, najmä ide o lieky s diuretickými vedľajšími účinkami, lieky na srdce alebo lieky na vysoký krvný tlak

Vedeli ste, že …
… zväčšená prostata trápi vo vyššom veku každého druhého muža a práve príliš časté močenie, obzvlášť v noci, je jedným z typických prvotných symptómov...

Zdroj: Getty Images

Ilustračné foto.

Všímajte si aj súvisiace príznaky

Časté močenie býva sprevádzané aj niektorými ďalšími prejavmi a symptómami. Pomerne často sa objavuje náhla a nutkavá potreba sa vymočiť, ktorú nejde potlačiť.

Spolu s močením sa môžu vyskytovať aj bolesti v slabinách alebo dokonca aj krv v moči, čo spôsobí jeho zafarbenie do ružova až hneda. Pri zápaloch a infekciách sa objavujú aj bolesti a pocit tlaku v podbrušku, v oblasti drieku a v oblasti krížovej chrbtice.

Typickými prejavmi sú aj bolesti a pocit pálenia alebo rezania počas močenia, čo je sprievodným javom infekcií a zápalov močového systému. Ak je bolesť intenzívna a má kolikovitý charakter, ide o symptóm obličkových a močových kameňov. Jedným z najvážnejších súvisiacich príznakov častého močenia je inkontinencia.

Ide o stav, kedy dochádza k samovoľnému a nekontrolovateľnému úniku moču. K inkontinencii príde následkom oslabenia zvieračov a tie prestanú plniť svoju funkciu. Únik moču môže mať náhlu podobu aj podobu nočnej inkontinencie.

Hyperaktívny močový mechúr

Časté močenie je zároveň jedným z prejavov hyperaktívneho močového mechúra. Ide o problém, ktorý postihuje mužov aj ženy, no v odlišnej vekovej kategórii. Kým u žien sa objavuje najviac do 50. roku života, u mužov je typický najmä po 40-tke. Syndróm dráždivého močového mechúra sa prejavuje aj inkontinenciou.

K častým príčinám vzniku syndrómu patria:

  • infekcie a zápaly močových ciest, najmä dolných močových ciest a to vrátane močového mechúra
  • močové kamene, ktoré sa pohybujú v močových cestách smerom nadol
  • zväčšenie prostaty, štandardne u mužov na nezhubnom základe a vo vyššom veku
  • nádory a cysty v močovom mechúre, ktoré ovplyvnia jeho objem aj funkciu
  • patologické zúženie močovej trubice alebo jej poranenie
  • neurologické ochorenia typu Parkinsonova choroba alebo roztrúsená skleróza

S hyperaktívnym močovým mechúrom treba ísť za lekárom. Ten spraví základné vyšetrenie spočívajúce z fyzického vyšetrenia brucha a u mužov aj prostaty v kombinácii s laboratórnym vyšetrením moču a krvi. Pri podozrení na cysty, nádory alebo kamene v močových cestách sa robí aj ultrazvukové vyšetrenie, ktoré môže preukázať ich prítomnosť.

Podľa stanovenia príčiny sa realizuje liečba. Tá môže spočívať v podávaní špecifických liečiv, úprave životosprávy a životného štýlu alebo aj v operačnom zákroku.

Zdroj: Getty Images

Ilustračné foto.

Ako riešiť časté močenie?

Príliš časté močenie spojené s ďalšími vážnejšími príznakmi, najmä bolesťami, výskytom krvi, rezaním a pálením počas močenia alebo s inkontinenciou, patrí do rúk lekára. Infekcie a zápaly s riešia s pomocou antibiotík, zväčšená prostata u mužov si vyžaduje tiež odbornú liečbu. Veľa prípadov sa dá riešiť aj režimovými opatreniami.

Dôležitá je úprava pitného režimu počas dňa:

  • dbajte na pravidelný prísun čistej vody počas dňa, objem by mal byť aspoň 1,5 litra tekutín, ideálne v menšom množstve a častejšie
  • viac treba piť v lete a vtedy, ak máte fyzicky aktívnejšiu a náročnejšiu činnosť
  • naopak, pred dlhými cestami a pred spaním treba príjem tekutín obmedziť
  • znížiť treba aj konzumáciu močopudných nápojov, najmä kávy a alkoholu
  • dávajte prednosť minerálkam a čistej vode pred sladenými a bublinkovými nápojmi

Okrem pitného režimu je dôležitý aj jedálniček. Na zmiernenie problémov je dobré obmedziť konzumáciu korenistých jedál, umelých sladidiel a citrusových plodov. Snažte sa znížiť aj svoju hmotnosť, obezita totiž prispieva k zvýšeniu rizika úniku moču.

Nemenej dôležité je naučiť sa kontrolovať lepšie svoj močový mechúr a rovnako aj svalstvo panvového dna. Na to slúži špeciálny tréning cez cvičenie svalstva panvového dna pomocou Kegelových cvikov. Raz denne si nájdite čas na striedané stiahnutie a uvoľnenie svalov ovládajúcich močenie po dobu 5 až 10 sekúnd v opakovaní po 15 sériách.

Výsledkom úpravy pitného režimu, jedálnička, zvýšenia pohybu a precvičovania svalstva panvového dna potom bude dlhodobo lepšia kontrola vášho močenia!

PR článok