V súčasnosti sa na predajných pultoch obchodov nachádza obrovské množstvo výrobkov, ktoré síce na svojich obaloch uvádzajú všetky povinné informácie o zložení a odporúčaných denných dávkach, no ich študovanie môže byť príliš náročné.

Aj z tohto dôvodu bol v roku 2017 vo Francúzsku zavedený systém Nutri-Score, ktorý mnohé európske kontrolné orgány považujú za veľmi efektívny nástroj na pomoc zákazníkom zorientovať sa v zložení potravín.

Nutri-Score dobre poznajú Maročania, Belgičania i Švajčiari

Podľa prieskumov až 74 % respondentov v Belgicku pozná význam označenia Nutri-Score a väčšina mu dôveruje. Pri skúmaní reakcie švajčiarskych zákazníkov na rôzne označovania potravín z hľadiska ich chápania a vplyvu na samotný nákup, preukázal Nutri-Score najvyššie percento zlepšenia pri výbere nutrične hodnotných potravín.

Zdravšie stravovanie nemusí byť náročné
Zdroj: Kaufland

Pokiaľ ide o vnímanie etikiet, v Maroku získal Nutri-Score najvyšší počet pozitívnych reakcií, či už išlo o jeho zrozumiteľnosť (74 %) alebo rýchlu informovanosť (68,8 %). Aj preto bol vyhodnotený ako najefektívnejší informačný systém o nutričnej kvalite potravín, ktorý dokáže zákazníkom uľahčiť ich nákup.

Na Slovensku ho máme tiež

Sledovanie údajov na etiketách potravín sa v dnešnej dobe stáva nevyhnutnosťou, nemalo by vás však zbytočne oberať o drahocenný čas a energiu. Nutri-Score je podľa odborníkov prehľadný, jednoduchý a presný, preto sa naň môžete bez obáv spoľahnúť.

Ako jeden z prvých predajcov potravín u nás umiestňuje označenie Nutri-Score na výrobky svojich privátnych značiek spoločnosť Kaufland. „Zavedením systému Nutri-Score do praxe podporujeme zdravý životný štýl našich zákazníkov,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland a dodáva: „Chceme byť nápomocní pri zorientovaní sa na trhu s potravinami. Nutri-Score je správna voľba pre všetkých, ktorým záleží na nutrične vyváženom stravovaní“.

Kaufland používa Nutri-Score na svojich privátnych značkách
Zdroj: Kaufland

Nutri-Score odporúčajú aj odborníci

Umiestnenie nutričného označenia na prednom obale výrobkov podľa odborníkov na zdravý životný štýl a stravovanie nie je samé o sebe schopné vyriešiť všetky výživové problémy, s ktorými sa musí moderný človek popasovať.

„Je však dôležitým prvkom, ktorý vám dokáže pomôcť pri výbere nutrične vyvážených variant potravín, čo v konečnom dôsledku preukázateľne pozitívne vplýva na naše správanie sa vo vzťahu k celkovému zdraviu“, vysvetľuje Ing. Martina Gažarová, PhD., Ing. Paed. IGIP. z Fakulty ekonomiky a manažmentu, SPU v Nitre.

Nutri-Score
Zdroj: Kaufland