Alergici by vedeli o príznakoch rozprávať. Ako prvé to väčšinou zasiahne oči, pretože sliznica okolo očí je veľmi citlivá. Oči začervenajú, svrbia nás a máme ich opuchnuté a slzia. To sú najčastejšie príznaky. Toto leto to už môže byť iné! Máme pre vás 5 tipov, ako sa môžete vyhnúť alergickému zápalu spojiviek.

Viete ako rozoznať alergický zápal spojiviek?

Až 30 % populácie a 50 % tínedžerov sa stretlo vo svojom živote s alergickou reakciou. Aby ste alergický zápal spojiviek odlíšili od bakteriálneho či vírusového, všímajte si, či sa zápal očí opakuje v pravidelných intervaloch (napríklad počas alergickej sezóny) a či reakcia na oboch očiach je približne rovnaká. Vtedy ide o alergický zápal spojiviek a sú potrebné opatrenia.

5 tipov ako sa vyhnúť alergickému zápalu očí

1. Vyhýbajte sa miestam, ktoré obsahujú alergény. Ak nemusíte, nechoďte von keď fúka vietor, ktorý vám pele a prach či iné alergény nafúka rovno do očí. Samozrejme, že nemôžeme žiť len doma či v nejakej miestnosti a preto tu máme pre vás ďalší tip.

2. Proti vonkajším alergénom, ktoré prúdia vo vzduchu sa preventívne môžete chrániť nosením okuliarov a pokrývky hlavy (široký klobúk, šiltovka…). Zredukujú cirkuláciu alergénov okolo očí.

3. Správne zdravotnícke pomôcky pomôžu alergický zápal spojiviek odvrátiť. Napríklad očné kvapky Vividrin ectoin zmyjú z povrchu očí alergén a zároveň ich ochránia pred vstupom ďalších alergénov do sliznice. Je to vďaka prírodnej látke ectoin, ktorá má schopnosť vytvoriť na povrchu oka hydrofilm, cez ktorý alergén neprenikne do sliznice. Viac zaujímavých informácií sa dozviete na www.vividrinectoin.sk.

Ilustračné foto
Zdroj: Vividrin® ectoin®

4. Oči si určite nešúchajte! Ak cítite jemné svrbenie, odolajte škriabaniu očí a radšej si do nich nakvapkajte očné kvapky Vividrin ectoin, ktoré zmyjú prebytočný alergén. Zároveň si môžete dať na oči studený obklad, ten taktiež podráždenie trochu zmierni. Uterák na tvár a oblečenie meňte často, aby ste si oči nepošúchali zvyškami alergénov, ktoré uviazli na uteráku či oblečení.

5. Navštívte alergológa, ktorý vás otestuje a naordinuje vám správnu liečbu liekmi proti alergii. Budete tak na sezónu lepšie pripravení a pobyt vonku si užijete bez nepríjemného zápalu očných spojiviek.