145. výročie M. R. ŠTEFÁNIKA: Unikátna výročná RAZBA k jeho narodeniu ZADARMO
12. 2. 2025, 11:32 (aktualizované: 12. 3. 2025, 10:56)

Zdroj: Moja mincovňa
Patrí k najvýznamnejším Slovákom, uznávali ho aj vo svete! Milan Rastislav Štefánik žil krátko, ale venoval sa toľkým profesiám, že je ťažké určiť, ktorá ho najviac vystihuje. Veď bol politik, vedec, generál, cestovateľ, fotograf. Tento rok si pripomíname 145 rokov od jeho narodenia. K tomuto významnému výročiu môžete získať oficiálnu razbu zadarmo, iba za cenu poštovného a balného.
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v rodine evanjelického farára v myjavskej obci Košariská. Otec - evanjelický farár - ho vychovával konzervatívne, lenže Štefánik bol odmalička romantik a voľnomyšlienkár, ktorého to ťahalo do sveta. A tak sa vydal na dlhú a náročnú púť.
„Raz Štefánika vnímame ako zapáleného vedca, ktorý napriek podlomenému zdraviu precestoval celý svet, inokedy ako šarmantného leva parížskych salónov a zvodcu žien, alebo ako vizionára a odhodlaného bojovníka za myšlienku spoločného štátu,“ popisuje Štefánika riaditeľ spoločnosti Moja mincovňa SK Luboš Krčil.
Štefánik mal množstvo záľub
Zdroj: TASR-reprofoto TASR
Milana Rastislava Štefánika vždy lákalo vybrať sa do sveta. Urobil tak a vyskúšal viaceré profesie.
Všestranný, talentovaný a úspešný
Upísal sa vede a jeho vášeň pre astronómiu ho priviedla v roku 1904 do Paríža, kde pôsobil u profesora Janssena v hvezdárni v Meudone. Bol nielen vedcom, ale i vynálezcom: prišiel s nápadmi na konštrukčné vylepšenia prístrojov. Jeho zlepšovacie návrhy, ktoré sa používajú dodnes, boli najmä praktické. Zastával totiž názor, že veda nemá byť samoúčelná, ale má slúžiť všetkým.
Štefánikova vedecká kariéra astronóma trvala desať rokov. Počas nej podnikol veľa výskumných ciest, aby pozoroval napríklad nebeské telesá či zatmenia Slnka. A keď chcel byť dobrým astronómom, musel byť aj dobrým meteorológom, pretože iba priaznivé počasie mu umožnilo úspešné astronomické pozorovania. V rámci expedícií zbieral meteorologické údaje a významne prispel aj k rozvoju tejto vedy.
Zdroj: tasr
Milan Rastislav Štefánik počas návštevy na Tahiti.
Jeho vášeň pre cestovanie ho doviedla do najexotickejších a najodľahlejších kútov Zeme. Po vedeckých expedíciách na Mont Blanc navštívil Španielsko, strednú Áziu, Alžírsko, Francúzsku Polynéziu, Nový Zéland, USA či Južnú Ameriku. Vždy sa dokázal prispôsobiť miestnym zvykom a obyvateľom. V roku 1910 strávil 10 mesiacov na ostrove Tahiti, kde pozoroval prelet Halleyho kométy, založil observatórium, mapoval okolité súostrovia a ako vášnivý fotograf zachytával unikátnym spôsobom domorodcov a prírodu.
Keď vypukla prvá svetová vojna, napriek srdcovým a žalúdočným problémom sa stal vojenským letcom. Zúčastnil sa na niekoľkých bojových misiách na západnom aj východnom fronte a počas tri a pol roka urobil závratnú vojenskú kariéru: Z radového vojaka sa vypracoval na francúzskeho brigádneho generála.
Zaslúžil sa o vznik Československa
Pre nás je Štefánik najmä politikom a diplomatom, ktorý sa s Masarykom a Benešom zaslúžil o vznik Československej republiky. "Ako legionár významne prispel k zorganizovaniu zahraničného odboja − československých légií,“ pripomína Libor Veselý, riaditeľ spoločnosti Tatra mincovňa. V roku 1916 sa stal Štefánik podpredsedom Československej národnej rady, ktorá koordinovala činnosť légií a pripravovala základy pre nový štát. Aj vďaka jeho schopnosti rozvíjať a udržiavať medzinárodné vzťahy veľmoci Dohody uznali vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov, v ktorom po 28. októbri 1918 zastával Štefánik funkciu prvého ministra vojny.
Zdroj: anc
M. R. Štefánik sa stal francúzskym generálom a neskôr československým ministrom vojny.
Žiaľ, jeho koniec prišiel rýchlo a tragicky. „Teda Česi a Slováci sú konečne slobodní. Som spokojný sám so sebou. Mohol by som pokojne zomrieť,“ vyhlásil Štefánik, akoby cítil, že jeho osud sa naplnil. Zahynul 4. mája 1919, ešte pred svojimi 39. narodeninami, počas pristávacieho manévra neďaleko Ivanky pri Bratislave. Okolnosti havárie sú dodnes predmetom špekulácií a rôznych teórií.
Jeho heslo je stále aktuálne
M. R. Štefánik zhrnul svoj životný postoj do hesla „Veriť – Milovať – Pracovať“. Vďaka mimoriadnym schopnostiam, širokému rozhľadu a neúnavnej práci pre nezávislosť svojho národa získal rešpekt doma i v zahraničí. Aj preto sa v roku 2019 stal víťazom celonárodnej ankety RTVS Najväčší Slovák o najvýznamnejšiu osobnosť slovenskej histórie.
Štefánik zomrel pri návrate do vlasti, keď sa chcel naplno venovať rozvoju novovzniknutej republiky. Jeho životný príbeh pripomína, že vďaka odvahe a odhodlaniu je možné dosiahnuť veľké veci. Aj po vyše storočí od smrti zostáva inšpiráciou pre dnešné aj budúce generácie.
Získajte unikátnu výročnú razbu
Pôsobenie tohto najväčšieho Slováka a jeho obdivuhodnú kariéru si môžete pripomenúť unikátnou razbou. Získate ju jednoducho a bez vysokých nákladov.
Zdroj: Moja mincovňa
Unikátnu výročnú razbu k narodeniu M. R. Štefánika môžete získať zadarmo, iba za cenu poštového a balného.
Oficiálnu výročnú razbu k 145. výročiu narodenia Milana Rastislava Štefánika môžete získať ZADARMO iba za cenu poštovného a balného vo výške 4,99 €. Môžete ju dostať exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Moja mincovňa SK, výhradného distribútora Tatra mincovne v Slovenskej republike, na www.stefanikvyrocie.sk alebo na telefónnom čísle 02 9999 0990.