Milionár Kollár po správe o odstrele medveďov: Vo svete na nich zarábajú, my ich strieľame
24. 4. 2025, 19:30 (aktualizované: 25. 4. 2025, 6:53)

Zdroj: facebook Ti Ny
Vláda v stredu schválila uznesenie, z ktorého vyplýva, že na účel eliminácie medveďov má byť vyčlenených okamžite 50 profesionálnych vojakov. Tento rok je plánovaný odstrel 350 kusov. Táto správa vyrušila aj youtubera a zakladateľa združenia Právo na pravdu Zoroslava Kollára.
Zdroj: nmh
Zdroj: Facebook/@Polícia SR - Trenčiansky kraj
Zdroj: zk
Galéria k článku
V emotívnom videu nešetrí politikov ani poľovníkov a tvrdí, že namiesto vraždenia by sme sa mali inšpirovať zahraničím, kde koexistencia človeka a šelmy zarába milióny na turistike. Slovenskú prírodu podľa neho ešte možno zachrániť – len to musí konečne pochopiť „nejaký idiot v politike“.
Mimoriadna situácia na Slovensku v súvislosti s medveďom hnedým platí v 55 okresoch, kde by sa mal špeciálny zásah do populácie medveďa hnedého realizovať. Nový prieskum pre TV Markíza na tému odstrelu medveďov vyvolal pred pár dňami hádam väčšiu diskusiu ako ceny potravín či energií. Napriek tomu, že sa pravidelne objavujú informácie a videá o stále nových stretoch šelmy s človekom, Slováci sa vzácne zhodujú v tom, že medveď do prírody patrí. Potvrdilo to až 80 % opýtaných a podobné číslo hovorí, že štát by mal spustiť informačnú kampaň, ako sa správať na území s výskytom medveďa.
Pri otázke, či povoliť odstrel 350 kusov alebo nie, už taký benevolentní nie sme, je to ako sa hovorí fifty-fifty. Na túto tému zareagoval prostredníctvom jedného zo svojich videí aj Zoroslav Kollár. Ten sa netají tým, že precestoval celý svet a o koexistencii medveďov s ľuďmi nevie iba z odborných článkov či analýz. Videl a zažil to na vlastnej koži.
Zdroj: Voyo
Príbehy ľudí spojené s medveďmi. Aj to je dokumentárna séria Lebo medveď.
„Naše občianske združenie sa volá Právo na pravdu, a tak pravdivo priznávam, nemám rád poľovníkov. Môj názor je, že človek má zabiť zviera, keď je hladný alebo sa bráni. To, čo dnes robia poľovníci nie je lov, je to normálna poprava bezbranného tvora,“ hovorí a pokračuje ďalej vo výčitke, že hoci sa páni politici rozhodli pre odstrel 350 kusov, presné počty medveďov na Slovensku ani nemáme. Informácie preto aj on čerpá zo zahraničných zdrojov, podľa ktorých je u nás približne tisíc kusov tej šelmy, podľa štúdie Karlovej univerzity ich je maximálne tisíctristo. „Vláda rozhodla, že ich treba zastreliť 350. Prečo práve toľko? Prečo nie 10 a prečo nie všetkých, keď niekomu tak veľmi vadia?“ kladie otázku podnikateľ a rovnako ako mnohé ochranárske organizácie aj on sa prikláňa k názoru, že problém stretu človeka s medveďom sa nevyrieši ich odstrelom. Takéto rýchle, jednoduché rozhodnutia bez dlhodobého riešenia absolútne odsudzuje a politikov za to zodpovedných nazval idiotmi, karieristami a zlodejmi bez vzdelania aj skúseností. „Svojimi rozhodnutiami neriešia príčiny, ale iba dôsledky zlej situácie,“ hovorí.
Za možnosť vidieť medveďa sa vo svete platí
S odborníkmi sa Kollár zhoduje v tom, že pozrieť sa treba na dve oblasti, ktoré súvisia s nezodpovedným vyhadzovaním odpadkov v blízkosti lesov a rovnako nezodpovednou návštevou prírody na miestach a v časoch, kedy je to zakázané. Po skúsenostiach zo zahraničia je jednoznačne za kvalitnú dlhodobú edukáciu a tak ako väčšina ľudí v prieskume za efektívne informačné kampane. „Politici nám už zničili svojimi hlúpymi rozhodnutiami na Slovensku veľa. Nádherná príroda je však niečo, čo sa ešte dá zachrániť a využiť aj na turistický ruch, po ktorom 35 rokov volajú všetci, ale pre jeho rozvoj neurobili nič,“ nedáva si servítku pred ústa Kollár a vysvetľuje, ako vo svete funguje koexistencia človeka a medveďov tak, že sú ochránení ľudia aj zvieratá. „Nehovorím o Afrike, ale o medveďoch. Medveď grizly, medveď čierny a polárny medveď. Pre šancu vidieť tieto šelmy, ktoré sú násobne nebezpečnejšie ako náš medveď hnedý, sú ľudia ochotní cestovať cez pol sveta a zaplatiť veľa peňazí za ten úžasný zážitok, vidieť čistú nedotknutú prírodu a zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Toto spolunažívanie výrazne podporuje cestovný ruch. Príjmy z neho živia celé mesta a regióny a zabezpečujú ochranu ľudí aj zvierat,“ vysvetľuje túto formu biznisu prospešného pre všetkých a pridáva ukážky zo Skalistých hôr a mesta v Kanade, ktoré má prezývku hlavné mesto polárnych medveďov. „
Anketa
Súhlasíte s odstrelom medveďov?
- Áno89%
- Nie10%
Hlasovanie bolo ukončené
Tomu sa naozaj hovorí informovanosť, po ktorej viac ako po zabíjaní zvierat volajú podľa najnovšieho prieskumu aj Slováci, no ešte nám chýba niečo viac, a to je zodpovednosť. Tá je samozrejme na nás, no podľa Zoroslava Kollára by mala začať tiež v politike. „Bolo by konečne načase, keby sa na tento problém pozrel nejaký idiot v politike komplexne a okrem toho, že by ochránil ľudí aj zvieratá, prispel by aj k rozvoju cestovného ruchu. Netreba nič vymýšľať, všetko je už vymyslené, len sa treba pozrieť na to, ako to majú iní a poučiť sa,“ uzatvára kritiku naprieč politickým spektrom posledných rokov.