Zomrel slávny agent Mossadu Harari. Strojca odvety za Mníchov 1972
23. 9. 2014, 8:22 (aktualizované: 10. 7. 2024, 20:38)

Zdroj: Screenshot, youtube.com
Izraelská tajná služba Mossad prišla o jedného agenta. Mike Harari bol známy špión. Zomrel vo veku 87 rokov.
Slávny agent izraelskej tajnej služby Mossad Mike Harari zomrel v nedeľu vo veku 87 rokov. Napísala to v pondelok agentúra AP.
Harari hral kľúčovú úlohu v plánovaní odvetných útokov židovského štátu proti palestínskym militantom zapleteným do masakru izraelských športovcov na olympiáde v Mníchove v roku 1972.
Známy špión sa tiež zúčastnil na plánovaní dramatickej záchrany rukojemníkov, ktorých zadržiavali militanti v ugandskom Entebbe v roku 1976.
Veľký bojovník
Premiér Benjamin Netanjahu vo svojom vyhlásení označil Harariho za "veľkého bojovníka za bezpečnosť Izraela".
Harari bol najlepšie známy pre svoju účasť na plánovaní misii Mossadu v odvete za mníchovský útok. Militanti najskôr zavraždili dvoch izraelských športovcov v olympijskom mestečku v nemeckom meste. Ďalších zajali a pokúsili sa s nimi uniknúť. V následnej prestrelke s nemeckou políciou zahynulo ďalších deväť olympionikov.
Bezprostredná blízkosť
Ako odvetu za tento masaker sa agenti Mossadu takmer rok zameriavali na palestínskych militantov v Európe. Často ich strieľali z bezprostrednej blízkosti.
V jednom prípade sa ich obeťou stal marocký čašník v nórskom Lillehammeri, išlo však o zámenu totožnosti. Nórska prokuratúra v roku 1998 obvinila z tejto vraždy Harariho.