Reklama

Znepokojivá predpoveď na leto: Experti sa boja, že sa blíži sezóna extrémne ničivých búrok

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hurikán Helene, ktorý vyčíňal v USA, spôsobil najviac škody za posledných 19 rokov
    Zdroj: Getty Images
    Reklama

    Nezadržateľne sa blíži! Reč je o sezóne hurikánov. Odborníci sa obávajú, že tohtoročná bude, extrémne ničivá. Hrozí až 18 búrok, ktoré môžu pred dopadom na pevninu nabrať na sile a spôsobiť veľké škody.

    Sezóna hurikánov v Atlantiku sa začne v úvodný júlový deň. Podľa hlavného experta na tento ničivý živel zo spoločnosti AccuWeather Alexa DaSilvu všetko nasvedčuje, že bude extrémne búrlivá.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Hurikán Helene, ktorý vyčíňal v USA, spôsobil najviac škody za posledných 19 rokov
      Zdroj: Getty Images

      Meteorológovia sa obávajú, že blížiaca sa hurikánová sezóna bude mať podobnú intenzitu ako sezóna 2024, ktorá bola jednou z najničivejších a najnákladnejších v histórii. „AccuWeather predpovedá takmer až nadpriemerný počet pomenovaných búrok, hurikánov, veľkých hurikánov, kumulovanej energie cyklónov (ACE) a priamych dopadov na Spojené štáty,“ uviedol DaSilva.

      Explozívny rozvoj búrok experti predpovedajú na základe nadpriemerných teplôt vody nielen v Mexickom zálive a Karibiku, ale aj v celom oceáne. Tie sú už teraz vysoko nad historickými priemermi.

      Zdroj: TASR/AP

      Na snímke muž v kajaku na ulici zaplavenej pri prechode hurikánu Helene v obci Batabano v provincii Mayabeque na Kube vo štvrtok 26. septembra 2024.

      Rýchle zosilnenie búrok bude pravdepodobne hlavnou témou aj v tomto roku, pretože teploty morskej hladiny a obsah tepla v oceáne (OHC) vo väčšine povodí budú podľa predpovedí výrazne nadpriemerné,“ uviedol DaSilva. OHC meria nielen teplotu vody, ale aj to, ako hlboko teplá voda siaha. Hlboké zásoby teplej vody totiž poskytujú hurikánom oveľa viac sily ako plytká vrstva tepla pri hladine oceánov.

      Minuloročná hurikánová sezóna bola podľa webu Svetovej meteorologickej organizácie deviatou po sebe idúcou sezónou s nadpriemernou aktivitou. Zvlášť ničivé boli tri hurikány, ktoré pripravili o život vyše 300 ľudí.

      Júlový hurikán Bery, ktorý po sebe zanechal ničivú skazu v Karibiku, bol prvým zaznamenaným hurikánom piatej kategórie v povodí Atlantiku. Hurikán Helene na konci septembra zasiahol juhovýchod Spojených štátov amerických katastrofálnymi povodňami a o necelé dva týždne neskôr udrel Milton na Floridu, kde napáchal obrovské škody.

      Čo je hurikán a ako vzniká

      Hurikán alebo zriedkavo uragán je lokálny názov tropickej cyklóny v Karibskom mori a na juhovýchodnom pobreží USA. Vyskytuje sa najčastejšie od júna do novembra. Vzniká, keď sa more vyhreje aspoň na 26,5 °C (79,7 °F), najmenej do hĺbky 70 metrov. Keďže túto teplotu majú moria až koncom leta, trvá hurikánová sezóna od neskorého leta do neskorej jesene. Keď je more takto vyhriate, začne sa voda vyparovať. Keď sa dostane vyššie, začne sa točiť, pričom jej musí dopomôcť aj veľký búrkový oblak supercela. Tento vietor sa točí proti smeru hodinových ručičiek, v dôsledku Coriolisovej sily. Na rovníku k tomuto efektu nedochádza, preto tam hurikány nevznikajú. Ak vietor dosiahne rýchlosť aspoň 120 km/h, oficiálne sa nazýva hurikán. Čím je intenzívnejšie točenie vetra, tým je hurikán silnejší a väčší a samozrejme aj búrka je väčšia.
      Anketa

      Zažili ste niekedy hurikán?

      • Áno0%
      • Nie100%

      Hlasovanie bolo ukončené