Zmluva, ktorá môže zmeniť svet? WHO takmer dohodla plán na budúce pandémie
12. 4. 2025, 13:31 (aktualizované: 12. 4. 2025, 13:32)

Zdroj: tasr
Členovia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú po troch rokoch rozhovorov blízko k uzavretiu dohody, ktorej cieľom má byť pripraviť svet na budúce pandémie. Pre agentúru Reuters to v sobotu uviedli zdroje oboznámené s rokovaniami, informuje TASR.
Dosiahnutie „principiálnej dohody“ predtým pre agentúru AFP potvrdila aj Anne-Claire Amprouová, spolupredsedníčka Medzivládneho vyjednávacieho tímu WHO (INB) pre takzvanú pandemickú dohodu. Hovorca WHO uviedol, že diskusie boli nateraz prerušené a budú pokračovať v utorok.
Zmluva má byť výsledkom trojročných intenzívnych rokovaní a mala by byť právne záväzná. Jej cieľom je posilniť globálnu ochranu pred novými patogénmi po pandémii COVID-19, ktorá si v rokoch 2020 – 2022 vyžiadala milióny životov.
„Rokovania trvali celú noc až do deviatej hodiny sobotného rána, no nepodarilo sa vyriešiť posledné sporné body,“ uviedol jeden zo zdrojov priamo zapojených do rokovaní v Ženeve. Podľa ďalšieho diplomatického zdroja „došlo k významnému pokroku – dosiahnutá bola už takmer celá dohoda, avšak s niekoľkými nevyriešenými zásadnými otázkami“.