Reklama

Zelenskyj SÚHLASIL s priamym rozhovorom s Putinom! Kremeľ OKAMŽITE reaguje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas tlačovej konferecie na summite EÚ v Bruseli 19. decembra 2024. V Bruseli sa vo štvrtok koná jednodňové zasadnutie Európskej rady. Lídri členských krajín EÚ budú hovoriť o situácii na Ukrajine i na Blízkom východe. Na programe sú aj témy migrácie, úlohy EÚ vo svete a ďalšie zahranično-politické otázky.

Zdroj: TASR/AP

Reklama

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok povedal, že by súhlasil s priamymi rozhovormi s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ak by to malo ukončiť už takmer trojročnú vojnu.

Vyjadril sa tak v rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom zverejneným aj na platforme YouTube. "Ak je to jediné zostava, v akej môžeme priniesť mier občanom Ukrajiny a nestratiť ľudí, určite pôjdeme aj do tejto zostavy," odpovedal Zelenskyj na otázku, ako by sa cítil za rokovacím stolom s Putinom.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 1:00
Remaining Time 1:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zelenskyj otočil a súhlasí s prepravou plynu z Ruska cez Ukrajinu do Európy

    Dodal však, že by išlo o "štvorstranné" rozhovory. Nespresnil pritom, kto by boli ďalší účastníci týchto rozhovorov, no Piers Morgan krátko predtým hovoril o hypotetických rokovaniach medzi Ruskom, Ukrajinou, Spojenými štátmi a Európskou úniou. "Nebudem k nemu milý, považujem ho za nepriateľa. Ak mám byť úprimný, myslím si, že aj on ma považuje za nepriateľa," dodal ukrajinský líder na margo potenciálnych rozhovorov s Putinom.

    Anketa

    Myslíte si, že by priamy rozhovor Zelenského a Putina ukončil vojnu?

    Šéf Kremľa minulý týždeň povedal, že Moskva by rokovala s Ukrajinou, vylúčil však možnosť, že by hovoril priamo so Zelenským. Pred hypotetickými a po návrate amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu čoraz viac očakávanými rozhovormi sa obe krajiny snažia rýchlo získať výhody na bojisk, komentuje AFP. Agentúra dodáva, že EÚ a Ukrajina zároveň už majú určité obavy z toho, že Trump bude Kyjev nútiť k nespravodlivým ústupkom voči Moskve.

    Zdroj: Mikhail Tereshchenko

    Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve výskumného a výrobného centra pre bezpilotné letecké systémy v Samare v Rusku v utorok 28. januára 2025.

    Kyjev sa momentálne snaží zadržať postup ruských síl, hoci Zelenskyj už pripustil, že Ukrajina pravdepodobne nezíska späť časť svojho územia, ktoré už obsadilo Rusko. "Podpora, ktorú nám poskytujú naši partneri, žiaľ nestačí na to, aby sme Putina úplne vytlačili z nášho územia," povedal v rozhovore s Morganom.

    Zelenskyj okrem toho zopakoval, že plánované vstúpenie Ukrajiny do NATO zostáva pre Kyjev preferovaným spôsobom ukončenia vojny a získania tak "bezpečnostných záruk"

    Kremeľ: Sme pripravení rokovať so Zelenským hoci nemá legitimitu

    Video Player is loading.
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Loaded: 0%
    Stream Type LIVE
    Remaining Time 0:00
     
    1x
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected

        Hovorca Kremľa v stredu vyhlásil, že Rusko je pripravené rokovať s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským napriek tomu, že ho nepovažuje za legitímneho prezidenta Ukrajiny. Dmitrij Peskov však nedeľné vyjadrenie Zelenského o tom, že je ochotný rokovať priamo s ruským prezidentom Vladimirom Putinom označil za "prázdne slová".

        Rusko-ukrajinská vojna

        Rusko-ukrajinská vojna, ruská ozbrojená agresia proti Ukrajine alebo vojna na Ukrajine je ozbrojený konflikt medzi Ruskou federáciou (a ňou podporovanými proruskými separatistami) a Ukrajinou. Konflikt možno rozdeliť na niekoľko etáp: Ruská anexia Krymu februári až marec 2014. Vojna na východe Ukrajiny (na Donbase) od apríla 2014, ktorá sa začala vytvorením Ruskom podoporovaným separatistických republík, tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR). Pokračovala snahou o znovunastolenie ukrajinskej vlády nad týmito oblasťami a eskalovala nasadením ruských armádnych síl na území Ukrajiny. Ruská invázia na Ukrajinu začala po ruských cvičeniach pozdĺž ukrajinských hraníc na prelome rokov 2021/2022 a ruskom uznaní samozvaných „DĽR“ a „LĽR“ ako štátnych celkov. Predstavovala ďalšiu eskaláciu, po tom čo 24. februára 2022 ruské sily otvorene napadli Ukrajinu z troch smerov, vrátane územia oficiálne neutrálneho Bieloruska. Rusko obsadilo viaceré časti ukrajinského územia hlavne na juhu a juhovýchode krajiny. Táto fáza konfliktu prakticky prebieha do súčasnosti.