Zelenského výzva zaznela v jeho virtuálnom prejave k holandským poslancom, ktorý bol súčasťou série jeho vystúpení v parlamentoch po celom svete. Niekoľko hodín predtým vystúpil na diaľku v austrálskom parlamente.

"Buďte ochotní zastaviť dovoz energetických surovín z Ruska... aby ste nedávali milióny na vojnu", vyhlásil Zelenskyj. Európa musí podľa neho prijať voči Rusku ešte prísnejšie sankcie, aby šéf Kremľa Vladimir Putin nemohol zaútočiť na ďalšie krajiny. "Zastavte akékoľvek obchodovanie s Ruskom," naliehal Zelenskyj.

Holandsko je od začiatku ruskej invázie pod silnejúcim tlakom, aby zvýšilo ťažbu zemného plynu na svojom ťažobnom poli v Groningene, ktorá bola v posledných rokoch utlmená.

Zelenskyj vo svojom štvrtkovom príhovore tiež apeloval priamo na holandského premiéra Marka Rutteho, aby podporil snahy Ukrajiny o vstup do EÚ. Holandská vláda snahy o urýchlenie integrácie Kyjeva do Únie odmieta s argumentom, že ide o veľmi komplikovanú otázku.

Ukrajinský prezident prirovnal situáciu v Mariupole, ktorý obliehajú ruské invázne vojská, k bombardovaniu Rotterdamu nacistickým Nemeckom, pri ktorom bolo v roku 1940 zničené takmer celé historické centrum tohto holandského mesta.