Reklama

VIDEO Zdravotná sestra tvrdí, že Čína klame: Pravda je vraj takáto!

Smrteľný vírus v Číne.

Zdroj: Youtube

Reklama

Prázdne ulice a preplnené nemocnice! Čínu kritizujú svetové médiá už dlhšie za to, že o vážnosti situácie a počtoch obetí či nakazených vírusom jednoducho zavádza. V prípade, že je to tak, nezahralo čínskym úradom do karát ani video, ktoré zdieľala na sociálnych sieťach zdravotná sestra z preplnenej nemocnice v meste Wu–chan.

Kde je pravda? Zavádza Čína alebo je celá situácia s vírusom iba zbytočne nafúknutá? Zatiaľ čo čínske média informujú o 56 mŕtvych a 2 000 nakazených, zdravotná sestra z nemocnice Wu-chan nakrútila počas služby video, v ktorom sa rozhodla varovať nielen Číňanov, ale aj celý svet. „Nachádzam sa v oblasti, kde koronavírus vypukol. Som tu, aby som vám povedala pravdu,“ začína svoje rozprávanie. Popritom má na sebe oblečený ochranný oblek, zdravotné rúško a okuliare.

VIDEO: Zdravotná sestra z Wu-chanu tvrdí, že Čína skresľuje informácie o víruse

„V tejto chvíli je koronavírusom infikovaných 90-tisíc ľudí. Ak sledujete toto video, radšej ani nevychádzajte na ulicu,“ opisuje situáciu v Číne. Vo videu taktiež hovorí, že nemocnice trpia akútnym nedostatkom masiek, rúšok a ochranných odevov. „Naše zdroje nám nestačia. Súrne potrebujeme jednorazové okuliare, masky a odevy,“ prosí cez sociálnu sieť o pomoc.

Zdroj: Dake Kang

- Krabica s ochrannými rúškami na tvár je v lekárni v čínskom meste Wu-chan. Čínski výrobcovia masiek na tvár rušia dovolenky a znovu otvárajú továrne, ktoré pre nadchádzajúce oslavy nového lunárneho roka zavreli. Sľubujú zamestnancom až štvornásobok normálnej mzdy, pretože spotrebitelia vykúpili zásoby masiek v obchodoch, aby sa chránili pred novým koronavírusom.

Podľa amerického denníka Washington post sa niektorí lekári v nemocniciach vo Wu-chane nezastavia ani na sekundu, a preto začali nosiť plienky pre dospelých - nemajú totiž čas si odskočiť ani na toaletu.

Nášmu denníku sa podarilo skontaktovať so Slovákmi, ktorí v Číne žijú. To, že je v krajine nedostatok masiek, nám potvrdili aj oni. „Bežne preplnené miesta sú viac-menej prázdne, ľudia nechodia až tak von, veľa miestnych sa rozhodlo ostať doma počas sviatku nového roka, masky sú v obchodoch vypredané, na staniciach metra je ľuďom kontrolovaná teplota,“ opísal stručne situáciu Slovák Maroš, ktorý žije v meste Shenzhen, neďaleko Hongkongu. „Najväčší problém je s chirurgickými maskami,“ potvrdzuje ďalší Slovák Vladimír, ktorý tvrdí, že cena týchto masiek sa pre vysoký dopyt vyšplhala až na 10-násobok pôvodnej sumy.

Zdroj: Mark Schiefelbein

Pracovník v ochrannom odeve meria teplotu cestujúceho pri vchode do stanice metra v Pekingu.

Bez ohľadu na to, či čínske média zavádzajú o počtoch nakazených, je isté, že vírus sa počas krátkeho času rozšíril takmer do celého sveta. Posledný prípad sa objavil neďaleko slovenských hraníc, kde museli vziať do karantény letušku, ktorá pricestovala z mesta Wu-chan. Koronavírusom sa nakazil aj Čech, ktorý sa nachádza v nemocnici vo vietnamskom Danangu. Včera poobede robili na koronavírus testy aj mužovi z bratislavskej Petržalky, našťastie však zhubnú nákazu nakoniec nepotvrdili.

Viac na Pluska.sk: