Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Zavraždil 300-tisíc ľudí! "Účtovník z Osvienčimu" ide pred súd

Osvienčimský účtovník: Oskar Gröning sa bude zodpovedať z vraždy 300-tisíc ľudí v Osvienčime.

Zdroj: TASR

Reklama

V severonemeckom meste Lüneburg sa v pondelok začne súd s Oskarom Gröningom, ktorý pracoval v nacistickom koncentračnom tábore Osvienčim. Deväťdesiatročný Nemec sa bude zodpovedať z podielu na vražde viac ako 300-tisíc ľudí.

Gröning, ktorý bol dobrovoľníkom jednotiek SS, vo vyhladzovacom tábore pôsobil v období medzi májom a júlom 1944 počas takzvanej maďarskej akcie. Vtedy nacisti do vyhladzovacieho tábora transportovali viac ako 420-tisíc maďarských Židov. Obžalobe čelí práve kvôli údajnému podielu na smrti 300-tisíc z nich.

Necíti sa byť vinný

Podľa štátneho zástupcu sa Gröning nezúčastnil priamo násilností, pracoval vraj iba na odpratávaní batožiny deportovaných väzňov. Ako sám tvrdil, v Osvienčime údajne pracoval ako účtovník. Obetiam nacistov prehľadával batožiny a keď našiel peniaze, zlato či drahokamy, zobral ich a zaevidoval v účtovnej knihe. Stávalo sa, že tieto položky osobne dopravil do Berlína.

Údajne ale vedel, že väzňov označených za neschopných práce čaká zavraždenie v plynových komorách. Svojou prácou tak vraj podporoval systematické vyvražďovanie. Čelí preto obžalobe z dopomáhania k trestnému činu. On však svoju vinu popiera a tvrdí, že bol len „malým kolieskom vo veľkom stroji,“ píše The Guardian.

“Videl som ako ležiace dieťa ťahali za nohy a potom ho len vyhodili do vagóna. Keď kričalo ako choré kura, tak ho buchli o hranu vagóna, aby už bolo konečne ticho,” opisoval zločiny nacistov pred desiatimi rokmi v rozhovore pre BBC.

Chcú počuť priznanie

K žalujúcej strane sa pripojilo 60 osôb, ktoré prežili holokaust alebo sú príbuznými obetí. Proces by mal trvať aspoň do konca júla. V prípade odsúdenia hrozí Gröningovi trest odňatia slobody v dĺžke prinajmenšom troch rokov.

„Chcela by som počuť, že on (Gröning) si uvedomuje, čo to znamená byť v Osvienčime, nehovoriac o tom, že pravdepodobne zobral batožinu jednému zo 49 členov mojej rodiny, ktorí tam bolo zavraždení,“ povedala 90-ročná Eva Fahidi z Budapešti, ktorú poslali do Osvienčimu ako tínedžerku. Svoju mamu a 11-ročnú sestru Eva Fahidi naposledy videla práve pred rampou Auschwitz-Birkenau. „Chcela by som počuť jeho priznanie, že podporoval tento stroj smrti,“ uzavrela žena.

V roku 2012 nemecký súd rozhodol, že bývalý dozorca v koncentračnom tábore Sobibor v Poľsku John Demjanuk je spoluzodpovedný za smrť 27 900 Židov. Ten však svoju vinu popieral. Gröning vraj na súde chce prehovoriť.

Vyberáme pre vás niečo PLUS