Dáni sú lídrami Európskej únie v očkovaní: Slovensko sa nechytá, pozrite si porovnanie!
15. 1. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:25)

Zdroj: Profimedia
Dáni majú takmer rovnaký počet obyvateľov ako my, rovnaké vierovyznanie a očkovať začali o deň neskôr než Slováci.
Zdroj: Morten Stricker
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Morten Stricker
Galéria k článku
Avšak, zatiaľ čo na Slovensku namiesto celoplošnej vakcinácie chystáme celoplošné testovanie a každý má v zuboch Cibuľkovú za neoprávnené prednostné očkovanie, hoci takmer tretina Slovákov vakcínu paradoxne ani nechce, Dánsko je Európou vnímané ako kontinentálny líder v boji proti koronavírusu.
Dánsko zaočkovalo proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus, už 2,2 percenta svojho obyvateľstva, teda viac ako ktorákoľvek iná krajina Európskej únie. Počet podaných dávok vakcíny na 100 obyvateľov je v Dánsku trikrát vyšší než priemer v rámci EÚ. Prvú dávku vakcíny dostalo doposiaľ 129 170 z 5,8 milióna obyvateľov. Do apríla chcú úrady imunizovať všetkých seniorov a zdravotníckych pracovníkov.
VIDEO: V Dánsku museli zavraždiť tisíce noriek, kvôli koronavírusu:

Zdroj: Twitter
Pre porovnanie, u nás sa vakcinácia vlečie slimačím tempom. Ak si nešvihneme, očkovanie u nás bude trvať nemysliteľných 21 rokov!
Na Dánsko sa však nechytajú ani iné európske krajiny. V Taliansku zatiaľ zaočkovali len 1,4 percent populácie, v Španielsku 1,2, v Nemecku 0,9, vo Švédsku 0,77 a vo Francúzsku 0,38, vypočítala agentúra Bloomberg.
Zdroj: Profimedia
Vakcinačná kampaň v Dánsku odštartovala 27. decembra.
Dánsko pripisuje úspech vakcinačného programu svojmu zdravotníckemu systému – pozostávajúcemu zo sebestačných regiónov – a informačnej infraštruktúre. Údaje obyvateľov sú uložené v centrálnom systéme a každý má svoje unikátne číslo a e-mailovú adresu, pomocou ktorej môžu bežní ľudia komunikovať s oficiálnymi autoritami, dodáva Bloomberg. Vláda má teda o Dánoch vynikajúci prehľad a okamžite vie každého človeka zaradiť do príslušnej rizikovej skupiny.
Anketa
Aký máte postoj k očkovaniu proti koronavírusu?
Očkovacie systémy zaviedli aj ostatné európske krajiny, no napríklad v Česku registrácia na termín očkovania pre seniorov starších ako 80 rokov kolabuje. Štart rezervácií sprevádzali výpadky i ďalšie technické problémy – v Dánsku niečo nemysliteľné.
Až 79 percent Dánov navyše v ankete odpovedalo, že sa dajú zaočkovať, čo je výrazný nadpriemer oproti Taliansku, Švédsku a Slovensku, kde sa sa táto hranica nachádza na zhruba 50 percentách. Obyvatelia Dánska svojej vláde veria oveľa viac než my, a to aj napriek tomu, že platia jedny z najvyšších daní vo svete. Na druhej strane, zdravotníctvo v Dánsku patrí k tým najvyspelejším, a podobne ako vzdelanie – od základného až po vysokoškolské – je úplne bezplatné.
Zdroj: NurPhoto
Odstupy dodržiavali Dáni aj počas predvianočného zhonu.
Dánska vláda mala tiež od začiatku pandémie jasný plán. „Vakcíny, ktoré sa dotknú dánskej pôdy, treba okamžite použiť,“ uviedla dánska sociálnodemokratická premiérka Mette Frederiksenová. „Naším cieľom je byť schopný zaočkovať 100 000 Dánov denne,“ dodala. Na druhej strane v chaotickom Česku očkujú už aj náhodne okoloidúcich občanov, aby sa rozmrazené dávky vakcíny, ktorú musia skladovať pri - 70 stupňoch Celzia, nepokazili a nemuseli ich vyhodiť.
Vakcinačná kampaň v Dánsku odštartovala 27. decembra. Očkuje sa vakcínou od americko-nemeckého konzorcia Pfizer-BioNTech, avšak od štvrtka už aj očkovacou látkou od spoločnosti Moderna.