Reklama

Wikileaks vyplavili prekvapujúce meno: Slovenský minister v tajných dokumentoch!

Minister Miroslav Lajčák riešil situáciu na Balkáne v roku 2011. Môže za to intervencia Georga Sorosa?

Zdroj: Július Dubravay

Reklama

Stránka Wikileaks uverejnila mailovú komunikáciu, kde miliardár a finančník George Soros požiadal vtedajšiu ministerku zahraničia USA Hillary Clintonovú o upokojenie situácie na Balkáne v roku 2011. Medzi vhodnými kandidátmi sa prekvapujúco objavil aj minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Predmetom vyostrenej situácie, na ktorú sa Soros odvolával boli občianske nepokoje v Albánsku, kde predstavitelia opozičnej Socialistickej strany odmietali uznať výsledky volieb. Na to vyšli do ulíc tisícky demonštrantov a pri stretoch s políciou zahynulo aj niekoľko protestujúcich.

Soros preto napísal Clintonovej, ako vtedajšej ministerke zahraničných vecí. Wikileaks teraz zverejnili časť mailovej komunikácie, o ktorej informoval server rt.com.

„Drahá Hillary, v Albánsku vznikla zapeklitá situácia, ktorá si vyžaduje najvyššiu pozornosť na najvyšších úrovniach vlády USA. Zrejme vieš, že piatkové opozičné demonštrácie v Tirane vyústili do smrti troch protestujúcich. Na mieste sú vážne obavy z ďalších nepokojov spojených s demonštráciou, ktorú chystá vládnuca strana a odvetnú akciu opozície o dva dni neskôr, kde si plánujú pripomenúť obete“, píše Soros v e-maile.

Miliardár George Soros a Hillary Clintonová na snímke z roku 2009.

Zdroj: Profimedia.sk

Vybrali ho

Podľa Sorosa v tom čase Európska únia a USA museli v tejto veci postupovať v absolútnej harmónii. Vzhľadom na európske ambície Albánska to podľa miliardára musí byť EÚ, ktorá prevezme vedenie. Riešenia situácie sa mal podľa Sorosa chopiť jeden z troch kandidátov– Carl Bildt, Marti Ahtisaari a Miroslav Lajčák. Clintonovej ich odporučil najmä preto, že ako píše, „majú silné väzby na Balkáne“.

Niekoľko dní po odoslaní mailu Európska Únia vyslala do regiónu jedného z navrhovaných kandidátov Miroslava Lajčáka. Jeho úlohou bolo stretnúť sa v Tirane s albánskymi lídrami a vyjednať upokojenie situácie.