Ruský rezort zahraničia vyjadril „ostrý protest“ pre Sullivanove „neprijateľné vyhlásenia“, ktorými „schválil údery ozbrojených formácií kyjivského režimu proti ruskému územiu vrátane Republiky Krym a Belgorodskej oblasti“. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Ruské ministerstvo zahraničia zároveň tvrdí, že „nepriateľské kroky USA, ktoré sú dlhodobo stranou zúčastnenou na konflikte, viedli k pádu rusko-amerických vzťahov do hlbokej a nebezpečnej krízy plnej nepredvídateľných následkov“.

Hoci ruský rezort zahraničných vecí nekonkretizoval, ku ktorému Sullivanovmu vyhláseniu sa vyjadruje, západné médiá ruskú reakciu spájajú s rozhovorom, ktorý poradca amerického prezidenta 21. mája poskytol televízii CNN.

Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia s egyptským šéfom diplomacie Sámihom Šukrím v Moskve 31. januára 2023.
Zdroj: Maxim Shipenkov

„Nedávame žiadne obmedzenia pre schopnosť Ukrajiny zasiahnuť svoje územie v rámci medzinárodne uznaných hraníc. Povedali sme len, že neumožníme Ukrajine, aby americkými systémami, západnými systémami, útočila na Rusko. A my zastávame názor, že Krym je Ukrajina,“ povedal Sullivan v rozhovore.

Prečítajte si tiež: