Výbuch v ruskej bani neprežilo 30 ludí
9. 5. 2010, 0:36 (aktualizované: 10. 7. 2024, 22:42)

Zdroj: TASR
Počet obetí dvoch výbuchov metánu v ruskej uhoľnej bani stúpol z predchádzajúcich 12 už na 30. V pondelok o tom informoval minister pre mimoriadne situácie Sergej Šoigu.
"Podľa posledných informácií zahynulo 30 ľudí a ďalší 60 sú nezvestní a uväznení v bani. Stále vykonávame záchranné práce," informoval Šoigu reportérov priamo na mieste tragédie.
Prvý výbuch otriasol baňou Raspadskaja v západosibírskej oblasti Kemerovo asi 3000 kilometrov od Moskvy v sobotu o 20:55 moskovského času (18:55 SELČ). Následne ju zachvátila aj druhá explózia, to už sa ale pod zemou nachádzali aj záchranári. Tí zostali následne spolu s ostatnými baníkmi takisto zasypaní pod zemou. V čase nešťastia sa v bani nachádzalo 370 baníkov, väčšine z nich sa však podarilo dostať sa na povrch.
Najvážnejší incident podobného druhu v ruskom baníctve uplynulých rokov poznačil aj oslavy 65. výročia víťazstva nad hitlerovským Nemeckom.
Ruský premiér Vladimir Putin reagoval slovami o veľmi vážnom a tragickom nešťastí a zdôraznil, že situácia je osobitne dramatická, pretože vetranie inkriminovanej šachty je po druhej z explózií nefunkčné. Vysoká koncentrácia metánu tak predstavuje stále nebezpečenstvo ďalších výbuchov.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev i predseda vlády Vladimir Putin zdôraznili, že pre záchranu uväznených treba urobiť maximum.
Koordinácie záchranných prác sa priamo v dejisku tragédie ujme minister pre mimoriadne situácie Sergej Šojgu.
Príslušná prokuratúra už začala skúmať kauzu pre podozrenie z možného porušenia bezpečnostných predpisov.
Budova zničená nedeľnými výbuchmi v ruskej bani Raspadskaja. Zdroj: TASR