V sobotu sa o 12:00 nášho času začne korunovácia kráľa Karola III.

O zhruba hodinu neskôr Arcibiskup canterburský - najvyšší predstavený anglikánskej cirkvi - symbolicky Karola pomaže svätým olejom a nasadí mu na hlavu dvojkilovú korunu osádzanú drahými kameňmi a zlatom.

FOTO Korunovačné klenoty, stáročné kreslo aj zlaté šaty, ktoré bude mať Karol III. na sebe počas korunovácie >>

"Monarchia je o tradíciách a korunovácia má v Británii aj silný duchovný rozmer, keďže panovník je zároveň hlavou anglikánskej cirkvi. Takže to sa potom môžete pýtať, prečo aj vo Vatikáne sú paláce a prečo sa tam používajú drahé klenoty."

Kráľovský komentátor Jakub Abrahám o tom, či nie je korunovácia zbytočne okázalá

Karol III. prevezme korunovačné klenoty a zasadne na trón, na ktorom za posledných 70 rokov sedela jeho matka.

Fanúšikovia kráľovskej rodiny stanujú neďaleko Buckinghamského paláca, aby mali v deň korunovácie čo najlepší výhľad na prechádzajúci Karolov sprievod. Bohužiaľ, v tomto "Karolovom stanovom mestečku" sa rozšírili krádeže - keď si odskočíte na WC, nemáte istotu, že si po návrate nájdete svoj stan (alebo veci, ktoré ste v ňom mali uložené).
Zdroj: Profimedia

Tak trochu "iný" kráľ...

Rovnako, ako bola v roku 1953 Británia iným "impériom" než je dnes, aj Karol III. (74) sa zaviazal, že bude iným monarchom - takým, ktorý drží krok s dobou.

Trasa, ktorou pôjde sprievod Karola III. po Londýne - z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva a nazad.
Zdroj: Google Maps/The Guardian

"Kráľ Karol bol najlepšie pripraveným panovníkom v dejinách. Už počas prvých dní sme mohli vidieť, ako rád sa s ľuďmi stretáva. Známy je aj jeho blízky vzťah k enviromentálnej téme. Bude teda nasledovať kroky svojej matky, ale už teraz môžeme badať aj jeho vlastný rukopis," zhodnotil pre Plus JEDEN DEŇ jeho doterajšie počínanie kráľovský komentátor Jakub Abrahám, ktorý sa vzdelával priamo u Granta Harrolda, bývalého komorníka kráľa Karola III.

Britský kráľ Karol III. a jeho manželka, kráľovná Camilla. Pôvodne mala niesť titul "kráľovná manželka", no nakoniec z nej predsa len bude plnohodnotná kráľovná.
Zdroj: Hugo Burnand

Menšie, kratšie, lacnejšie

Nová hlava monarchie sa napríklad zaviazala šetriť - Karolova korunovácia preto bude zhruba o hodinu kratšia a tiež menšia než tá Alžbetina spred 70 rokov, hoci stále pôjde o neskutočne okázalú a pompéznu udalosť. Zúčastniť sa jej má asi 2-tisíc VIP hostí (štvrtina z toho, čo mala Alžbeta II.).

Korunovačný sprievod kráľovnej Alžbety II. v roku 1953. Ten Charlesov bude menší a ujde aj menšiu vzdialenosť. Celá procesia bude o zhruba hodinu kratšia.
Zdroj: Profimedia

Napriek všetkým škrtom ale táto paráda stále vyjde daňových poplatníkov od 50 miliónov do 100 miliónov libier (114 mil. eur). Značnú časť z tohto rozpočtu zhltli bezpečnostné opatrenia - v Londýne bude na poriadok dohliadať zhruba 9-tisíc policajtov a ďalších 2500 rôznych špecialistov vrátane expertov na výbušniny.

"Pozvaná bola, samozrejme, aj vojvodkyňa Meghan, ale sama sa rozhodla, že nepríde. Oficiálne to argumentovali tým, že v deň korunovácie má ich syn, princ Archie, narodeniny."

Kráľovský komentátor Jakub Abrahám

PROGRAM KORUNOVÁCIE BRITSKÉHO KRÁĽA KAROLA III.:

Pozvánka na korunováciu britského kráľa Karola III. Na pozvánkach bol po prvý raz oficiálne použitý titul "kráľovná Kamila".Kamila bola od vlaňajšieho úmrtia kráľovnej Alžbety II. označovaná ako kráľovná manželka. Na pozvánkach pre viac ako 2000 hostí je už uvedená ako kráľovná Kamila spoločne s kráľom Karolom III. Pozvánky sú vytlačené na recyklovanom papieri a dômyselne zdobené prírodnými motívmi. Ich súčasťou sú tiež ruže, bodliaky, narcisy a trojlístky.
Zdroj: Buckingham Palace

SOBOTA 6. MÁJA

10:30 - Hostia sa začnú schádzať, vrátane členov kráľovskej rodiny, zahraničných delegácií a štátnikov.

Účasť potvrdili zástupcovia zahraničných monarchií: Monaka (princ Albert a princezná Charlene), Japonska (korunný princ Akišino a princezná Kiko), Dánska (korunný princ Frederik a princezná Mary) či Švédska (kráľ Karol XVI. Gustáv a korunná princezná Viktória). Prídu aj hlavy monarchií zo Španielska, Nórska, Luxemburgu, Grécka, Holandska, Nového Zélandu, Belgicka, Bhutánu, Thajska, Ghany, Jordánska, Malajzie či Lichtenštajnska.

Český prezident Petr Pavel letel do Londýna ako bežný človek.
Zdroj: Instagram/Blesk.cz

Účasť sa očakáva aj od prezidentov, viceprezdeintov, prvých dám či premiérov Francúzska (Emmanuel Macron), Kanady (Justin Trudeau), Poľska (Andrzej Duda), USA (Jill Biden), Nemecka (Frank-Walter Steinmeier), Talianska (Sergio Mattarella), Číny (Han Zheng) a Česka (Petr Pavel).

Tým sa však zoznam (politický aj iný) ani zďaleka nekončí. Prídu aj náboženské osobnosti či hviezdy šoubiznisu ako Bear Grylls, Stella McCartney, Rowan Atkinson, Lionel Richie či Nick Cave.

Ďalšie body programu korunovácie nájdete na ďalšej strane >>>