Reklama

Všetko o korunovácii Karola III.: Špeciálny kočiar, veľké ZMENY v programe a brutálny rozpočet!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Kráľ Karol III. sa vítal s fanúšikmi pred svojou sobotňajšou korunováciou
    Zdroj: Getty Images
    Reklama

    Na svete je už len veľmi málo ľudí, ktorí môžu povedať, že si pamätajú - alebo že, nebodaj, rovno zažili - poslednú korunováciu britského panovníka. Alžbete II. († 96) nasadili korunu svätého Eduarda pred 70 rokmi - a odvtedy Spojené kráľovstvo iného kráľa či kráľovnú nemalo. Až doteraz.

    V sobotu sa o 12:00 nášho času začne korunovácia kráľa Karola III.

    O zhruba hodinu neskôr Arcibiskup canterburský - najvyšší predstavený anglikánskej cirkvi - symbolicky Karola pomaže svätým olejom a nasadí mu na hlavu dvojkilovú korunu osádzanú drahými kameňmi a zlatom.

    "Monarchia je o tradíciách a korunovácia má v Británii aj silný duchovný rozmer, keďže panovník je zároveň hlavou anglikánskej cirkvi. Takže to sa potom môžete pýtať, prečo aj vo Vatikáne sú paláce a prečo sa tam používajú drahé klenoty."

    — Kráľovský komentátor Jakub Abrahám o tom, či nie je korunovácia zbytočne okázalá

    Karol III. prevezme korunovačné klenoty a zasadne na trón, na ktorom za posledných 70 rokov sedela jeho matka.

    Zdroj: Profimedia

    Fanúšikovia kráľovskej rodiny stanujú neďaleko Buckinghamského paláca, aby mali v deň korunovácie čo najlepší výhľad na prechádzajúci Karolov sprievod. Bohužiaľ, v tomto "Karolovom stanovom mestečku" sa rozšírili krádeže - keď si odskočíte na WC, nemáte istotu, že si po návrate nájdete svoj stan (alebo veci, ktoré ste v ňom mali uložené).

    Tak trochu "iný" kráľ...

    Rovnako, ako bola v roku 1953 Británia iným "impériom" než je dnes, aj Karol III. (74) sa zaviazal, že bude iným monarchom - takým, ktorý drží krok s dobou.

    Zdroj: Google Maps/The Guardian

    Trasa, ktorou pôjde sprievod Karola III. po Londýne - z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva a nazad.

    "Kráľ Karol bol najlepšie pripraveným panovníkom v dejinách. Už počas prvých dní sme mohli vidieť, ako rád sa s ľuďmi stretáva. Známy je aj jeho blízky vzťah k enviromentálnej téme. Bude teda nasledovať kroky svojej matky, ale už teraz môžeme badať aj jeho vlastný rukopis," zhodnotil pre Plus JEDEN DEŇ jeho doterajšie počínanie kráľovský komentátor Jakub Abrahám, ktorý sa vzdelával priamo u Granta Harrolda, bývalého komorníka kráľa Karola III.

    Zdroj: Hugo Burnand

    Britský kráľ Karol III. a jeho manželka, kráľovná Camilla. Pôvodne mala niesť titul "kráľovná manželka", no nakoniec z nej predsa len bude plnohodnotná kráľovná.

    Menšie, kratšie, lacnejšie

    Nová hlava monarchie sa napríklad zaviazala šetriť - Karolova korunovácia preto bude zhruba o hodinu kratšia a tiež menšia než tá Alžbetina spred 70 rokov, hoci stále pôjde o neskutočne okázalú a pompéznu udalosť. Zúčastniť sa jej má asi 2-tisíc VIP hostí (štvrtina z toho, čo mala Alžbeta II.).

    Zdroj: Profimedia

    Korunovačný sprievod kráľovnej Alžbety II. v roku 1953. Ten Charlesov bude menší a ujde aj menšiu vzdialenosť. Celá procesia bude o zhruba hodinu kratšia.

    Napriek všetkým škrtom ale táto paráda stále vyjde daňových poplatníkov od 50 miliónov do 100 miliónov libier (114 mil. eur). Značnú časť z tohto rozpočtu zhltli bezpečnostné opatrenia - v Londýne bude na poriadok dohliadať zhruba 9-tisíc policajtov a ďalších 2500 rôznych špecialistov vrátane expertov na výbušniny.

    "Pozvaná bola, samozrejme, aj vojvodkyňa Meghan, ale sama sa rozhodla, že nepríde. Oficiálne to argumentovali tým, že v deň korunovácie má ich syn, princ Archie, narodeniny."

    — Kráľovský komentátor Jakub Abrahám

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Kráľ Karol III. sa pred korunováciou ešte stihol zvítať s fanúšikmi
      Zdroj: Getty Images

      PROGRAM KORUNOVÁCIE BRITSKÉHO KRÁĽA KAROLA III.:

      Zdroj: Buckingham Palace

      Pozvánka na korunováciu britského kráľa Karola III. Na pozvánkach bol po prvý raz oficiálne použitý titul "kráľovná Kamila".Kamila bola od vlaňajšieho úmrtia kráľovnej Alžbety II. označovaná ako kráľovná manželka. Na pozvánkach pre viac ako 2000 hostí je už uvedená ako kráľovná Kamila spoločne s kráľom Karolom III. Pozvánky sú vytlačené na recyklovanom papieri a dômyselne zdobené prírodnými motívmi. Ich súčasťou sú tiež ruže, bodliaky, narcisy a trojlístky.

      SOBOTA 6. MÁJA

      10:30 - Hostia sa začnú schádzať, vrátane členov kráľovskej rodiny, zahraničných delegácií a štátnikov.

      Účasť potvrdili zástupcovia zahraničných monarchií: Monaka (princ Albert a princezná Charlene), Japonska (korunný princ Akišino a princezná Kiko), Dánska (korunný princ Frederik a princezná Mary) či Švédska (kráľ Karol XVI. Gustáv a korunná princezná Viktória). Prídu aj hlavy monarchií zo Španielska, Nórska, Luxemburgu, Grécka, Holandska, Nového Zélandu, Belgicka, Bhutánu, Thajska, Ghany, Jordánska, Malajzie či Lichtenštajnska.

      Zdroj: Instagram/Blesk.cz

      Český prezident Petr Pavel letel do Londýna ako bežný človek.

      Účasť sa očakáva aj od prezidentov, viceprezdeintov, prvých dám či premiérov Francúzska (Emmanuel Macron), Kanady (Justin Trudeau), Poľska (Andrzej Duda), USA (Jill Biden), Nemecka (Frank-Walter Steinmeier), Talianska (Sergio Mattarella), Číny (Han Zheng) a Česka (Petr Pavel).

      Tým sa však zoznam (politický aj iný) ani zďaleka nekončí. Prídu aj náboženské osobnosti či hviezdy šoubiznisu ako Bear Grylls, Stella McCartney, Rowan Atkinson, Lionel Richie či Nick Cave.

      Ďalšie body programu korunovácie nájdete na ďalšej strane >>>

      11:20 - Kráľa a kráľovnú prevezú z Buckinghamského paláca do Westminsterského opátstva.

      Na tento účel poslúži moderný, klimatizovaný koč s hydraulikou z roku 2010, ktorý bude použitý na korunováciu po prvýkrát v histórii.

      Zdroj: Profimedia

      Charlesa povezie z Buckinghamského paláca moderný koč s hydraulikov, elektrickými oknami a klimatizáciou.

      Dlhý je 5 metrov, váži tri tony a ťahať ho musí šesť koní. Pôvodne ho chceli vyrobiť na počesť 80. narodenín kráľovnej Alžbety II., no kvôli zdržaniu napokon konštrukciu zavŕšili neskôr a venovali ho v roku 2012 oslávam kráľovninho diamantového jubilea, teda 60. výročia od nástupu Alžbety II. na britský trón.

      Zdroj: Profimedia

      Oslavy jubilea kráľovnej Alžbety II. na tróne.

      Ďalšie body programu korunovácie nájdete na ďalšej strane >>>

      12:00 - Vo Westminsterskom opátstve sa začne samotná korunovácia.

      Karol najprv s rukou na Biblii odprisahá, že bude spravovať všetky svoje teritóriá podľa zákonov a zvykov, že bude vykonávať právo a spravodlivosť milosrdne, a zachová protestantskú cirkev. Po zložení prísahy príde na rad kráľovské pomazanie, najsvätejšia časť celého obradu.

      Zdroj: Profimedia

      Samotnú korunováciu zavŕši, ako inak, koruna. Arcibiskup z oltára vezme korunu svätého Eduarda z roku 1661 a nasadí ju Karolovi na hlavu. Váži 2,2 kila a zdobí ju 444 drahých kameňov. Karol si potom sadne na túto 700 rokov starú korunovačnú stoličku sv. Eduarda.

      Arcibiskup z Canterbury svätým olejom (vyrobeným z olív, ktoré rastú na mieste posledného odpočinku Karolovej babky, princeznej Alice z Battenbergu) „pomaže“ kráľove ruky, hrudník a hlavu. Táto tradícia pochádza ešte zo Starého zákona a symbolizovať má to, že kráľa vymenoval priamo Boh. Na rozdiel od pomazania Alžbety II. pred 70 rokmi, Karola počas tejto časti ceremónie nikto, až na arcibiskupa, neuvidí - nachádzať sa totiž bude za trojstranou stenou.

      Po pomazaní Karolovi slávnostne odovzdajú regálie, teda kráľovské klenoty.

      Zdroj: Royal Collection Trust

      Korunovačné klenoty - vrátane Koruny svätého Eduarda a Meča štátu - si Charles slávnostne prevezme v rámci korunovácie vo Westminsterskom opátstve.

      Patria sem zlaté ostrohy, ktoré symbolizujú monarchove „rytierske hodnoty“ či meč predstavujúci jeho „moc“. Tým má Karol ochraňovať dobro a trestať zlo.

      Samotnú korunováciu zavŕši, ako inak, koruna. Arcibiskup z oltára vezme korunu svätého Eduarda z roku 1661 a nasadí ju Karolovi na hlavu. Váži 2,2 kila a zdobí ju 444 drahých kameňov. Karol si sadne na 700 rokov starú korunovačnú stoličku sv. Eduarda.

      Oficiálny nástup Karola III. na trón budú signalizovať čestné salvy.

      V tomto momente zaznie na trinástich miestach naprieč celým kráľovstvom – na mori aj na súši – 21 slávnostných sálv.

      Zdroj: Victoria Jones

      Na snímke vyšívaná zlatá tunika (vľavo) z roku 1911, ktorú bude mať na sebe oblečenú britský kráľ Karol III. počas pomazania a následne bude mať potom na tunike ešte oblečený kráľovský plašť (vpravo) z roku 1821.

      Karola napokon eskortujú z korunovačnej stoličky na trón, čím symbolicky prevezme kontrolu nad svojím kráľovstvom. Tradičné vzdanie pocty, v rámci ktorého kráľovi jeho rodina pobozká pravé líce a dotkne sa koruny, Karol odmietol.

      Po kráľovi sa pomazania dočká aj jeho manželka, kráľovná Camilla.

      Nebude to však v súlade s tradíciami – zatiaľ čo kráľovnú matku Alžbetu v roku 1937 pomazali za baldachýnovou plachtou, Camilla sa tejto pocty dočká nezakrytá a v plnej krásy, na obdiv všetkým.

      Ďalšie body programu korunovácie nájdete na ďalšej strane >>>

      14:00 - Rovnakou trasou, ako Karol a Camilla do opátstva prišli, aj odídu.

      Cestou naspäť do Buckinghamského paláca ich však bude sprevádzať 4-tisíc členov britskej armády a povezú sa už nie v novom, modernom a klimatizovanom koči, ale v starom (a podľa nebohej Alžbety extrémne nepohodlnom) zlatom voze, ktorý váži štyri tony a má 260 rokov. Dlhý je 7 metrov, váži štyri tony a ťahať ho musí osem koní.

      Zdroj: Profimedia

      Koč, v ktorom sa Charles a Camilla povezú nazad do paláca, vyzerá síce extrémne štýlovo a kráľovsky, no je vraj tiež nepohodlný a cestovať v ňom bolo podľa Alžbety II. niečo hrozné.

      Ďalšie body programu korunovácie nájdete na ďalšej strane >>>

      15:15 - Kráľ, kráľovná a ďalší trinásti členovia kráľovskej rodiny vystúpia na balkóne Buckinghamského paláca.

      Odtiaľ budú sledovať prelet vyše 60 stíhačiek kráľovského letectva. Chýbať nebudú royalovia ako princezná Anna s manželom, princ Edward s manželkou, vojvodkyňou z Edinburghu Sophiou a ich deti - Lady Louise a James, gŕóf z Wessexu. Na balkón sa postavia aj princ William a princezná Kate, princovia George a Louis, a princ Harry, rovnako ako princ Andrew, princezné Beatrice a Eugénia s manželmi a ďalší.

      Zdroj: Chris Jackson

      Kráľovská rodina na čele s dnes už nebohou Alžbetou II. počas osláv jej platinového jubilea na tróne.

      Ďalšie body programu korunovácie nájdete na ďalšej strane >>>

      NEDEĽA 7. MÁJA

      20:00 - V areáli Windsorského hradu sa uskutoční špeciálny koncert na počesť nového kráľa.

      Zúčastní sa ho asi 20-tisíc fanúšikov a vystúpia na ňom skupina Take That či spevácke esá ako Lionel Richie, Katy Perry či operná legenda Andrea Bocelli.

      Zdroj: WPA Pool/Getty Images

      Spevák Lionel Richie na záhradnej párty kráľa Karola III. deň pred sobotňajšou slávnostnou korunováciou. Richie, rovnako ako napr. Katy Perry, v nedeľu vystúpi na korunovačnom koncerte v areáli Windsorského hradu, ktorého sa zúčastní 20-tisíc ľudí.

      Prečítajte si tiež: