Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Volgograd po útokoch: Vydesení ľudia sa boja jazdiť s MHD, polícia má príkaz okamžite strieľať

Vydesení obyvatelia Volgogradu sa boja používať MHD a všade chodia radšej peši.

Zdroj: SITA

Reklama

Obyvatelia Volgogradu sú z atentátov vydesení. Boja sa zdržiavať na verejných priestranstvách. Odmietajú používať MHD a napriek mrazivému počasiu chodia radšej všade peši. Situácia je v meste tak napätá, že polícia má dokonca povolenie strieľať v prípade, že niekto sa odmietne podrobiť kontrole.

Obyvatelia Volgogradu prežívajú veľmi ťažký záver roka. Vo veľmi krátkom čase sa stali terčom dvoch atentátov. K prvému výbuchu došlo na železničnej stanici a zahynulo pri ňom najmenej 16 ľudí.

Len niekoľko hodín po tejto tragédii došlo k ďalšiemu atentátu. K výbuchu došlo v trolejbuse a len po niekoľkých hodinách došlo k ďalšiemu atentátu, tento raz vybuchla explózia v trolejbuse a zabila najmenej 14 ľudí.

V mrazivom počasí chodia peši

Miestni sa pre samovražedné atentáty boja chodiť na miesta, kde sa zdržiava viac ľudí. Ľudia sú v šoku a nechcú používať ani verejnú dopravu a v mrazivom počasí chodia radšej všade peši.

"Je to desivé. Všetci vystupujú z autobusov a trolejbusov a do práce idú radšej peši," povedal jeden z miestnych. Ľudia žijú v neistote a obavách z ďalšieho útoku. Aj úrady potvrdili, že môže dôjsť k ďalším samovražedným atentátom.

"Na mieste výbuchu v okruhu 200 metrov postavili zátarasy. Okolo je množstvo ľudí, ktorí sa snaži zistiť niečo o svojich príbuzných. V meste nastal dopravný kolaps," popisuje situáciu po výbuchu jeden zo svedkov.

Čítajte viac:


"Navyše k výbuchu došlo pri tržnici. Veľa ľudí sem v predvečer novoročných sviatkov došlo na nákupy," dodáva. Úrady už z obáv z ďalších atentátov zrušili všetky verejné oslavy súvisiace s príchodom Nového roka, píše portál iDnes.cz.

V prípade odporu môže polícia strieľať

Polícia a ďalšie bezpečnostné zložky už v meste ohlásili masívne razie a prísne kontroly. Bežná bude kontrola dokladov a v mestskej doprave majú hliadkovať dobrovoľníci.

Policajti majú dokonca podľa televízie Lifenews povolenie v prípade odporu okamžite strieľať. Ľudia práve políciu kritizujú, že nedokázala útokom zabrániť.

Čítajte viac:

Vyberáme pre vás niečo PLUS