VIDEO Výbuch sopky Vezuv vyhladil celé mesto za 24 hodín: Mozog muža († 25) premenil na sklo!
1. 2. 2020, 19:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 21:25)
Sopka Vezuv, ktorá zo svojich útrob vychrlila lávu v roku 79, zmenila mozog jednej z obetí na sklo. Neuveriteľnú správu svetu oznámili vedci z archeologickej skupiny mesta Herculaneum.
Zdroj: twitter/youtube
Zdroj: twitter/youtube
Zdroj: twitter/youtube
Galéria k článku
V roku 79 Vezuv zobrala životy mnohým. Tých, ktorých nepohltila žeravá láva zaživa, pochoval a usmrtil popol. Telá zosnulých ležia doteraz na miestach, kde poslednýkrát vydýchli. Vedcom sa však podarilo preskúmať jednu z obetí. Bol ňou približne 25-ročný muž, ktorému sa pred žeravým prírodným živlom nepodarilo uniknúť. Nebol však jediný. Za noc prišlo o život celé mesto, foto dnes už skamenených obetí nájdete v galérii.
Zdroj: twitter/youtube
Obete sopky Vezuv z roku 79.
Expertom sa podarilo zanalyzovať jeho pozostatky a po rokoch konečne potvrdiť tento fenomén. Z jeho mozgu sa stalo skutočne sklo. "Je to prvýkrát, kedy to môžeme s určitosťou potvrdiť. V lebke 25-ročného muža sme objavili čierny lesklý materiál, ktorý bol pred rokmi pravdepodobne mozog," tvrdia vedci. Jeho mozgová hmota tzv. vitrifikovala, zmenila sa pri extrémne vysokej teplote na sklo.
Telo muža bolo objavené v ležiacej polohe. Niektorí sa domnievajú, že chlap spal, počas čoho ho udusil dym a potom ho pochoval horúci popol. Rozbor spáleného dreva z postele, na ktorej ležal, indikuje, že v čase smrti išlo o teplotu približne 520 stupňov celzia.
Zdroj: twitter/youtube
Sopka Vezuv.
"Za nami sa dvíhal hustý, čierny mrak a zahaľoval zem ako potopa. Zotmelo sa, akoby niekto vzniesol lampu zo zatvorenej izby. Budovy sa triasli, akoby boli vytrhnuté zo svojich základov. Padal čoraz žeravejší a hustejší popol. Potom padali kúsky pemzy a sčervenené skaly, spálené a popraskané od plameňov. Mohli ste počuť kvílenie žien, plač detí a krik mužov. Veril som, že umiera celý svet a ja s ním, až kým nevyšlo žltkasté slnko a konečne neodhalilo krajinu pochovanú hlboko v popole ako v snehovej lavíne...“ popísal erupciu v roku 79 Plínius Mladší vo svojich dvoch listoch, ktoré su dodnes cenným dokumentom pre vulkanológov.
Vezuv bola naposledy činná v roku 1944 počas druhej svetovej vojny.
