Nové FOTO z Wu-chanu nájdete TU!

Po 76-dňovej izolácii mesta s cieľom zabrániť šíreniu nového koronavírusu sa Wu-chan otvára napriek obavám z možnej druhej vlny infekcie, ak zmiernenie opatrení prichádza príliš skoro.

Čína toto 11-miliónové mesto uzavrela po tom, ako sa potvrdilo, že vírus podobný chrípke bol vysoko nákazlivý a potenciálne smrteľný. Vlak, ktorý z mesta odviezol prvých cestujúcich, odišiel o 00:50 miestneho času a diaľnice otvorili približne v rovnakom čase.

Zdravotníčka z čínskej provincie Jilin plače počas rozlúčky na medzinárodnom letisku v čínskom meste Wu-chan
Zdravotníčka z čínskej provincie Jilin plače počas rozlúčky na medzinárodnom letisku v čínskom meste Wu-chan
Zdroj: Ng Han Guan

Počas karantény, kedy boli ľudia nasilu zadržiavaní vo svojich domovoch, pripomínal tento dopravný a priemyselný uzol mesto duchov. Prázdne ulice, po ktorých premávali len zásahové vozidlá, kontrolovali policajné hliadky.

Anketa
Súhlasíte s poľavením opatrení vo Wu-chane?
  • 13%
  • 87%

Napriek uvoľneniu karantény vyzývajú úradníci obyvateľov Wu-chanu, aby, ak to nie je vyslovene potrebné, neopúšťali svoju štvrť, mesto či celú provinciu Chu-pej.

Poľavenie v opatreniach smrdí pohromou

Zrušenie alebo zmiernenie opatrení v súvislosti s koronavírusom potešilo nejedného Číňana. Počas víkendu sa dokonca v krajine oteplilo, a preto sa mnohí rozhodli vyjsť konečne na čerstvý vzduch do horských parkov. Predstava je to lákavá, no nie, keď takto rozmýšľajú tisícky z nich.

Čína si týmto koleduje o poriadny prúser!
Čína si týmto koleduje o poriadny prúser!
Zdroj: Twitter

Podľa britskej stanice CNN sa v horskom parku Chuang-šan v provincii An-chuej zišla viac ako tisícka ľudí, vďaka čomu vznikla na turistických chodníkoch poriadna tlačenica. V parku dokonca počas dňa vyhlásili, že denný limit prekročil 20-tisícovú návštevnosť, a preto ho predčasne uzatvorili a ďalších ľudí dovnútra viac nevpúšťali.

WHO: Ešte nenastal čas zmierňovať opatrenia proti koronavírusu