Aj napriek hrôze, ktorú si pri únosoch v réžii teroristov z ISIS musela vytrpieť, dokázala otvorene prehovoriť o ich brutálnych praktikách.

Vo svojej autobiografii s názvom The Last Girl: My Story of Captivity and My Fight Against the Islamic State (Posledné dievča: Príbeh môjho života v zajatí a boja proti Islamskému štátu, pozn. red.) sa zdôveruje s tými najhoršími zážitkami, keď džihádistom musela slúžiť ako sexuálna otrokyňa, napísal britský denník Daily Mail. 

Nadia Murad (25) získala Nobelovu cenu za mier.
Zdroj: Twitter

"Z miestnosti, kde sa účastníci registrovali, bolo počuť hluk. Keď vstúpili dovnútra, dievčatá začali kričať. Niektoré sa od strachu pozvracali na podlahu," opisuje Nadia atmosféru na aukcii otrokov vo svojej knihe. "Dotýkali sa nás všade, kde chceli. Rukami nám prechádzali po prsiach a nohách, akoby sme boli zvieratá."

Nadiu si vybral muž, z ktorého mala veľký strach. V knihe opisuje, že to bol najväčší netvor a voňal po zhnitých vajciach a odpornej kolínskej. Zo zúfalstva tak začala na kolenách prosiť iného, menšieho muža, aby si ju za otrokyňu vybral on. "Bol to sudca z Mosulu a s mojím návrhom súhlasil," spomína Nadia.

Nadia Murad (25) získala Nobelovu cenu za mier. O svojich spomienkach, akokoľvek krutých, sa nebojí hovoriť a dokonca ich spísala aj do knihy.
Zdroj: Twitter

Okrem toho ju mali niekoľkokrát za deň znásilňovať aj iní muži, ktorí ju nútili nosiť make-up a obliekať sa do tesného oblečenia. Keď neposlúchla, začali na nej zahasovať cigarety alebo ju opäť znásilnili. 

Odvážnej Nadii sa podarilo nakoniec z Iraku utiecť a v roku 2015 získala azyl v Nemecku. Nobelovu cenu za mier obdržala po boku Denisa Mukwegeho (63)  za "ukážku neobyčajnej odvahy, keď rozprávala o svojom utrpení a prehovorila tak aj za ďalšie obete."

Kto je Nadia Murad?
  • Nadia sa narodila v roku 1993 v malej horskej dedine Kocho v severnom Iraku. V auguste, v roku 2014, keď mala iba 19 rokov, napadli jej dedinu bojovníci z Islamského štátu. Všetky ženy, ktoré boli staršie a nemali pre nich žiadnu hodnotu zavraždili. Nadiu aj ďalšie mladé dievčatá si však ponehali ako sexuálne otrokyne. 
  • Pri brutálnom útoku zomreli jej šiesti bratia a matka. Ostatné deti uniesli, aby ich mohli neskôr poslať do boja. Nadiu zadržiavali bojovníci v meste Mosul, kde ju opakovane znásilňovali. Neskôr sa jej však podarilo ujsť a svoj príbeh otvorene vyrozprávať. 

Pozrite si VIDEO, v ktorom hovorí Nadia o jej živote sexuálnej otrokyne:

Prečítajte si tiež: