Rozhodnutie ministerstva reaguje na odporúčanie Českej vakcinologickej spoločnosti a českého Štátneho úradu pre kontrolu liečiv. "Obe odborné inštitúcie reagujú na výsledky analýzy Európskej agentúry pre lieky (EMA), ktorá porovnala závažné riziká ochorenia COVID-19, proti ktorému očkovanie chráni, s veľmi vzácnym špecifickým nežiaducim účinkom oboch uvedených vakcín - syndrómom trombózy s trombocytopéniou (TTS)," uviedlo ministerstvo.

Pri oboch vektorových vakcínach ide podľa tohto rezortu o veľmi zriedkavý vedľajší účinok, preto chce súčasne poučiť lekárov, aby túto prípadnú komplikáciu dokázali včas rozoznať. Ľudia, ktorí už dostali prvú dávku od AstraZenecy, by však podľa ministerstva rozhodne mali očkovací cyklus dokončiť.

"Zriedkavé krvné zrazeniny sa navyše vyskytovali skôr po prvej dávke. Nedoočkovaný človek nie je pred koronavírusom dostatočne chránený a je tak vystavený riziku nákazy," povedal predseda Českej vakcinologickej spoločnosti Roman Chlíbek.

Rozhodnutie bude mať vplyv predovšetkým na očkovanie u praktických lekárov, ktorí tieto vakcíny dostávajú najmä z dôvodu menej náročných podmienok na skladovanie, uvádzajú Novinky.cz.