Reklama

Vedeli ste? Pápež František bol členom futbalového klubu: Chcú po ňom pomenovať štadión

Reklama

Svetoznámy argentínsky futbalista Lionel Messi sa v pondelok poďakoval pápežovi Františkovi za to, že „urobil svet lepším miestom“ pre život. Pápežovi sa za dlhoročnú priazeň poďakoval aj jeho obľúbený klub San Lorenzo. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„RIP pápež František,“ napísal Messi na Instagrame po smrti svojho krajana. „Ďakujem, že ste urobili svet lepším miestom. Budete nám chýbať,“ uviedol v príspevku s fotografiou, na ktorej je s pápežom.

Keď bol pápež požiadaný, aby si ako najlepšieho hráča všetkých čias vybral medzi argentínskymi velikánmi Messim a Maradonom, rozhodol sa pre tretiu možnosť: brazílsku hviezdu Pelého, ktorého opísal ako „muža srdca“.

VIDEO TAKTO navštívil Pápež František Slovensko v roku 2021

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TAKTO navštívil Pápež František Slovensko v roku 2021

    Pápež bol čestným členom klubu San Lorenzo

    Pápežov obľúbený klub San Lorenzo ozdobil svoju domovskú stránku veľkou fotografiou usmievajúceho sa pápeža umiestnenou pod svojím modro-červeným pruhovaným znakom, ku ktorej pridal slová: „Navždy zbohom, Svätý Otec!“

    Zdroj: Profimedia

    Pápež mal v klube dokonca čestné členstvo.

    „Ako čestného člena nášho klubu nás vždy obzvlášť dojímala jeho vášeň pre San Lorenzo a spája nás to v neustálej modlitbe za jeho dušu,“ uviedol klub vo vyhlásení doplnenom o množstvo fotografií pápeža s predmetmi odkazujúcimi na San Lorenzo.

    Zdroj: Profimedia

    Pápež František s vlajkou jeho obľúbeného futbalového klubu San Lorenzo.

    Fandil mu už od detstva

    Klub v roku 1908 založil v štvrti Almagro v Buenos Aires katolícky kňaz Lorenzo Massa. Ponúkol miestnym chlapcom, aby hrávali futbal na dvore pri kostole pod podmienkou, že budú navštevovať nedeľné sväté omše. Klub dostal meno podľa sv. Vavrinca - po španielsky San Lorenzo.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prvý pápež z Latinskej Ameriky: František zmenil tvár cirkvi

      Omše v tímovej kaplnke

      Pápež bol jeho priaznivcom od detstva, ešte pod občianskym menom Jorge Bergoglio. Ako arcibiskup slúžieval omše v tímovej kaplnke v Buenos Aires vždy pri príležitosti výročia klubu. Niekoľko dresov jeho obľúbeného tímu bolo vystavených aj vo Vatikáne, keď sa stal pápežom.

      Minulý rok navštívila pápeža Františka delegácia vedená prezidentom klubu Marcelom Morettim a navrhla mu, aby budúci štadión klubu niesol jeho meno. „Svätý Otec bol dojatý bez váhania súhlasil," uviedol klub. Výstavba sa má začať v tomto roku.

      Anketa

      Vedeli ste, že pápež František obľuboval futbal?

      • Áno75%
      • Nie24%

      Hlasovanie bolo ukončené

      Pár slov o Františkovi

      František, vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, SJ (* 17. december 1936, Buenos Aires, Argentína) bol 266. pápež Katolíckej cirkvi, rímsky biskup a panovník štátu Vatikán zvolený v konkláve dňa 13. marca 2013. Bol prvým pápežom pochádzajúcim z amerického svetadielu (z Argentíny), prvým pápežom, ktorý vzišiel z jezuitskej rehole, prvým pápežom z južnej pologule a po viac ako 1270 rokoch od smrti Gregora III. prvým pápežom, ktorý sa nenarodil v Európe. Podľa Františkových vlastných slov mal byť jeho pontifikát krátky. Pápež František bole známy pre svoju pokoru, dôraz na Božie Milosrdenstvo, záujem o chudobných a odhodlanie viesť medzináboženský dialóg. Je uznávaný za to, že mal menej formálny vzťah k úradu pápeža než jeho predchodcovia, napríklad, že sa rozhodol radšej žiť v Dome svätej Marty, než aby obýval pápežský apartmán v Apoštolskom paláci, ako to robili predchádzajúci pápeži. Zastával názor, že Cirkev by mala byť viac otvorená. Nepodporoval neovládaný kapitalizmus, marxizmus, alebo marxistické verzie Teológie oslobodenia. František sa držal tradičných cirkevných pohľadov v otázkach interrupcií, manželstva, vysvätení žien za kňazov a celibátu.