Reklama

Vedci sú zúfalí: Marec bol najteplejší v dejinách Európy

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vedci sú zúfalí: Marec bol najteplejší v dejinách Európy
    Zdroj: 36 wheater
    Reklama

    Lepšie to už asi nebude. Tohtoročný marec bol najteplejším v histórii merania v Európe! Vyplýva to zo správy klimatickej služby Copernicus Climate Change Service.

    Podľa klimatickej služby bol marec o 2,4 °C teplejší, než je dlhodobý priemer obdobia v rokoch 1991 až 2020. Teplotné rekordy nameralo aj pražské Klementinum, kde dosiahla priemerná denná teplota 7,9 °C, uvádza web tn.cz.

    Klimatická služba Európskej únie Copernicus Climate Change Service (C3S) vydáva pravidelnú mesačnú správu informujúcu o rôznych teplotných zmenách či aktuálnej situácii v arktických oblastiach. Marcová správa však zaskočila nejedného odborníka.

    Tohtoročný marec bol totiž historicky tým najteplejším, ktorý Európa od začiatku merania zažila. Celosvetovo išlo o druhý najteplejší, prekonal ho len ten z minulého roku.

    Zdroj: ECMWF / EU

    Klimatické anomálie v marci 2025 v Európe.

    Priemerná marcová teplota tento rok dosiahla rekordnú hodnotu 6,03 ° C. To je o 2,41 ° C viac ako priemer zaznamenaný v referenčnom období rokov 1991 až 2020. Najväčšie teplotné anomálie sa namerali vo východnej Európe a na juhozápade Ruska.

    Mimo Európy boli najvyššie nadpriemerné teploty namerané v arktických oblastiach, najmä nad Kanadským súostrovím a Baffinovým zálivom. Podľa agentúry Reuters stoja za zmenou klímy predovšetkým emisie skleníkových plynov zo spaľovania fosílnych palív, teda uhlia, ropy či zemného plynu. 

    Anketa

    Aký je hlavný dôvod otepľovania, ako je uvedené v článku?

    • Prirodzené klimatické cykly0%
    • Zmeny v slnečnej aktivite0%
    • Emisie skleníkových plynov zo spaľovania fosílnych palív0%
    • Zvyšujúci sa počet sopiek0%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Jedna z vedúcich spoločnosti C3S zároveň pripomenula, že Európa počas marca zažila aj extrémne dažde a obdobie sucha. "Bol to tiež mesiac s kontrastnými zrážkovými extrémami naprieč Európou, keď mnohé oblasti zažili najsuchší marec v histórii a iné najvlhšie marec za posledných najmenej 47 rokov," uviedla Samantha Burgessová.

    Globálne otepľovanie

    Pojem globálne otepľovanie označuje dlhodobé otepľovanie klimatického systému Zeme, ktoré sa pozoruje od predindustriálneho obdobia (od rokov 1850 až 1900) v dôsledku ľudskej činnosti, predovšetkým spaľovania fosílnych palív, ktoré zvyšuje množstvo skleníkových plynov v zemskej atmosfére, ktoré zachytávajú teplo. Tento pojem sa často používa zameniteľne s pojmom zmena klímy. Klimatické zmeny sa vyskytovali už v minulosti, ale súčasné zmeny sú rýchlejšie ako všetky známe udalosti v histórii Zeme. Hlavnou príčinou sú emisie skleníkových plynov, predovšetkým oxidu uhličitého (CO2) a metánu. Väčšina týchto emisií pochádza zo spaľovania fosílnych palív na výrobu energie. Ďalšími zdrojmi sú poľnohospodárstvo, výroba ocele, cementu a zvyšujúca sa ťažba dreva. K zvyšovaniu teploty prispievajú aj spätné klimatické väzby, ako napríklad úbytok snehovej pokrývky odrážajúcej slnečné žiarenie a uvoľňovanie oxidu uhličitého z lesov postihnutých suchom.
    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pozrite sa, ako globálne otepľovanie vplýva na Zem