V Izraeli je plne zaočkovaných vyše 5,2 milióna ľudí. Kvôli prevažujúcemu delta variantu však vláda obnovila časť obmedzení. Informuje o tom portál lidovky.cz.

Server Ynet napísal, že nedávno bola nákaza zaznamenaná u 5770 ľudí s dokončenou imunizáciou, z nich muselo byť 495 hospitalizovaných a 123 zomrelo. Tieto čísla sa týkajú obdobia, kedy bolo vykonaných 1,1 milióna testov.

Ministerstvo zdravotníctva v novej správe uviedlo, že ochrana proti nakazeniu je teraz po očkovaní 39%, proti vážnemu priebehu choroby 91% a proti hospitalizáciu 88%. Firmy Pfizer a BioNTech pôvodne udávali vyššiu ako 90-percentnú účinnosť svojho prípravku proti nákaze.

Ynet už pred troma týždňami upozornil na znižujúcu sa účinnosť vakcín proti variantu delta.

Portál The Times of Israel napísal, že údajom získaným v Izraeli nezodpovedá britská štúdia, ktorá tento týždeň vyšla v odbornom časopise The New England Journal of Medicine. Podľa nej vakcína oboch zmienených firiem chráni proti symptomatické priebehu covidu-19 z 88 percent, čo je viac ako dvojnásobok v porovnaní s výsledkami v Izraeli.

Odborníci podľa The Times of Israel upozorňujú, že výsledky sú poznačené nepresnosťami, ku ktorým radí nedostatok údajov o infikovaných medzi neočkovanými. V izraelskej štúdii sa zrejme tiež odráža fakt, že sa imunita znižuje s mesiacmi uplynulými po očkovaní - ľudia zaočkovaní v januári majú podľa izraelskej štúdie ochranu pred nákazou iba 16 percent, zatiaľ čo u ľudí očkovaných v apríli zostáva na 75 percentách. Ďalším argumentom je, že rozdiel nie je daný iba časovým odstupom od očkovania, ale tiež tým, že medzi prvými, kto boli imunizovaní, boli ľudia náchylnejší k nákaze - starší alebo chorí.

Anketa
Ktorá štúdia je podľa vás dôveryhodnejšia?

Prečítajte si tiež: