Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Po útok na Kapitol vo veľkom odstupujú ministri: Hlavy padali v rezortoch dopravy aj školstva

Americká ministerka školstva Betsy DeVosová v piatok 8. januára 2021 oznámila, že podáva demisiu.

Zdroj: Matt York

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Americká ministerka školstva Betsy DeVosová v piatok oznámila, že podáva demisiu.

Ako informoval denník Wall Street Journal, ministerka v liste prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi napísala, že zlomovým bodom pre jej rozhodovanie bol stredajší útok demonštrantov na Kapitol. Vo štvrtok oznámila svoj odchod z funkcie ministerky dopravy aj Elaine Chaová. Jej odstúpenie nadobudne účinnosť od pondelka 11. januára.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Brutálne VIDEO zachytilo moment, kedy ochrankár v Kapitole zastrelil demonštrantku – 2
    Zdroj: Daily Mail

    Obe političky sú najvyššie postavenými členmi administratívy prezidenta Trumpa, ktorí rezignovali na protest proti nepokojom vyvolaným v stredu Trumpovými prívržencami v sídle Kongresu vo Washingtone. Dav vtedy násilím vtrhol do Kapitolu, sídla Kongresu, a zahynuli štyria ľudia, pripomenula tlačová agentúra AP.

    Anketa

    Myslíte si, že za napadnutie Kapitolu nesie určitú zodpovednosť aj prezident Donald Trump?

    DeVosová v liste Trumpovi vysvetlila, že "takéto (násilné) správanie je pre našu krajinu neslýchané. Niet pochybností o tom, aký vplyv na situáciu mala vaša rétorika. Pre mňa to bol bod zlomu".

    Uviedla, že Trumpova administratíva teraz "mala vyzdvihnúť a osláviť veľa (svojich) úspechov" vykonaných v mene amerického ľudu. "Namiesto toho je pred nami upratovanie neporiadku spôsobeného násilnými demonštrantmi, ktorí prepadli Kapitol".

    Zdieľať

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Brutálne VIDEO zachytilo moment, kedy ochrankár v Kapitole zastrelil demonštrantku – 1
      Zdroj: Daily Mail

      Skončili aj ďalší vysokí úradníci

      DeVosová poznamenala, že "deti sú vnímavé a všetko to (dianie) sledujú a učia sa od nás", preto "máme morálnu povinnosť uplatňovať svoj zdravý úsudok" a svojím konaním slúžiť ako príklad. Zdôraznila, že deti sa teraz "od nás musia dozvedieť, že Amerika je väčšia ako to, čo sa stalo včera" v Kapitole.

      DeVosovej list Trumpovi v piatok zverejnili viaceré americké médiá.

      Ďalšími úradníkmi Trumpovej administratívy, ktorí odstúpili v dôsledku nepokojov vo Washingtone, sú úradujúci predseda Rady ekonomických poradcov Tyler Goodspeed, zástupca poradcu pre národnú bezpečnosť Matt Pottinger a Trumpov osobitný vyslanec v Severnom Írsku Mick Mulvaney, ktorý kedysi pôsobil ako vedúci kancelárie Bieleho domu.

      Zdieľať

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO Stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa vtrhli do Kapitolu

        K nepokojom došlo po Trumpovom príhovore

        K nepokojom v Kapitole došlo totiž po tom, čo sa Trump prihovoril veľkému zhromaždeniu ľudí vo Washingtone a opakoval obvinenia, že novembrové voľby prehral v dôsledku volebných podvodov, ale tvrdenia nepodložil dôkazmi. Dav vtrhol do budovy Kongresu, keď zákonodarcovia pracovali na potvrdení hlasov Zboru voliteľov odovzdaných vo voľbách a mali spečatiť víťazstvo Joea Bidena.

        Mulvaney pre agentúru AFP uviedol, že v stredu neskoro večer zatelefonoval ministrovi zahraničných vecí Mikeovi Pompeovi a oznámil mu, že odstupuje. Ako vedúci kancelárie Bieleho domu pracoval od januára 2019 do marca 2020.

        "Tí, čo sa rozhodli zostať, a s niektorými som sa rozprával, to robia preto, lebo majú obavy, že prezident môže namiesto nich dosadiť niekoho horšieho," dodal Mulvaney.

        Vyberáme pre vás niečo PLUS