Nórsko poskytne Ukrajine sumu vo výške desať miliárd nórskych korún (jednej miliardy eur) určených na obdobie dvoch rokov. TASR správu prevzala z agentúry AFP. Nórska vláda vo vyhlásení priblížila, že daný obnos peňazí je určený na "humanitárnu pomoc, rekonštrukciu krajiny, zbrane a operačnú podporu pre (ukrajinské) orgány".

"Stojíme pri Ukrajincoch," zdôraznil Störe na tlačovej konferencii po boku prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. "Podporujeme boj Ukrajincov za slobodu. Bojujú za svoju krajinu, ale aj za naše demokratické hodnoty," doplnil. "Táto vojna je porušením medzinárodného poriadku... Máte právo brániť sa a my máme právo vám pri tom pomáhať," citovala ho agentúra Reuters.

FOTO z Ukrajiny nájdete v GALÉRII

Predseda nórskej vlády v piatok navštívil Kyjev, ako aj vojnou zničenú obec Jahidne v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny. Nórska tlačová agentúra NTB napísala, že Störe uvedenú dedinu opísal ako "záblesk pekla na zemi". Oslo v stredu oznámilo, že Ukrajine dodá tri raketomety na obranu územia Donbasu.

USA ohlásili ďalší balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu

Článok pokračuje na ďalšej strane.