"V dôsledku legitímnych a oprávnených obáv, ktoré Azerbajdžan opakovane vyjadril, prijal také opatrenia, ktoré považuje za nevyhnutné na svojom zvrchovanom území," uviedlo turecké ministerstvo zahraničných vecí s tým, že Ankara zároveň podporuje rokovania medzi Azerbajdžanom a Arménskom.

Vojenskú operáciu podľa Turecka podnietili dlhodobé ozbrojené útoky a provokácie voči azerbajdžanským jednotkám v regióne Náhorného Karabachu zo strany arménskych separatistov.

Na videosnímke dym stúpa nad oblasťou, kde sa podľa Azerbajdžanu nachádzajú pozície arménskych síl v regióne Náhorný Karabach. Štyria policajti a dvaja civilisti v utorok 19. septembra 2023 zahynuli pri výbuchoch mín v azerbajdžanskej enkláve Náhorný Karabach, kde žijú Arméni.
Zdroj: tasr

Ankara vyjadrila presvedčenie, že jediný spôsob, akým sa dá zabezpečiť mier, stabilita a prosperita v tomto regióne, je zaistiť pokračovanie komplexných rokovaní medzi Baku a Jerevanom.

Medzičasom sa na okraj všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN vyjadril k aktuálnej situácií v Náhornom Karabachu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Očakáva, že Azerbajdžan a Arménsko podpíšu mierovú dohodu čo najskôr.

Boje v Náhornom Karabachu si podľa Arménov už vyžiadali civilné obete.
Zdroj: X/@Gegham_Artsakh

"Náhorný Karabach je územie Azerbajdžanu. Akýkoľvek iný štatút nebude nikdy akceptovaný," zdôraznil Erdogan a dodal, že Ankara "podporuje kroky podniknuté Azerbajdžanom".

Azerbajdžan ako dôvod pre svoju najnovšiu vojenskú operáciu uviedol "systematické" ostreľovanie z pozícií jednotiek podporovaných Arménskom a obvinil ich z vyzvedačstva a tiež opevňovania obranných pozícií.
Zdroj: X/@HikmetHajiyev

Ako píše agentúra AFP, Turecko je tradičným spojencom prevažne moslimského Azerbajdžanu, pričom väčšinovo kresťanské Arménsko vníma ako jedného z hlavných regionálnych konkurentov.