Reklama

Trumpova vláda neovláda zemepis: Uvalila clá na TENTO ostrov? Ľudia sa jej smejú

Kto vie, či sa tučniaky potešia clám od Trumpa.

Zdroj: iStock

Reklama

Aj majster tesár sa utne. Nie že by americký prezident Donald Trump bol chodiaca encyklopédia, ale chváli sa tým, že má vo svojom tíme samých odborníkov. Ako je teda možné, že jeho vláda uvalila dovozné clá na Heardov ostrov a McDonaldove ostrovy, ktoré nie sú obývané a žije tam veľká kolónia tučniakov?

Trump predstavil rozsiahly balíček recipročných cel. V živom prenose z Ružovej záhrady Bieleho domu oznámil, že minimálne clo pre všetkých obchodných partnerov bude vo výške desať percent.

Trump pri prejave ukázal tabuľku so zoznamom obchodných partnerov a dva stĺpce údajov. Prvým bol stĺpec s názvom Clá účtované USA, vrátane menových manipulácií a obchodných bariér. Vpravo potom stĺpec s oznámenými novými americkými clami. Prezident k tomu vysvetlil, že USA majú recipročné clá, určujú približne polovicu čiastky, ktorú voči najsilnejšej krajine sveta uplatňujú jednotliví partneri.

Trump oznamuje uvalenie ciel, viac vo videu:

Tu ale nastala bizarná situácia. V Trumpovom zozname sa objavili aj Heardove a McDonaldove ostrovy. Tie síce patria Austrálii, nikto z rodu Homo sapiens sapiens tam ale nežije. Kvôli extrémnym klimatickým podmienkam a vzdialenosti od civilizácie je toto miesto veľmi ťažko prístupné. Jediné ľudské bytosti, ktoré sa tam občas vylodia, sú výskumníci a ekologickí aktivisti. Jedinými stálymi „obyvateľmi“ sú zvieratá, ako tučniaky a tulene. A tento fakt podnietil užívateľov sociálnych sietí, aby si z Trumpa a jeho vlády poriadne vystrelili. „Kráľovské austrálske námorníctvo tam posiela loď, ktorá má za úlohu vybrať všetky nezaplatené tarify od tučňiakov,“ napísal jeden z nich.

„Tamojšie tučniaky sú protivné a o Donaldovi povedali veľa nepekných vecí',“ napísal ďalší. "Tučniakom sa nedá veriť. Sú to prefíkaní parchanti," komentoval ďalší. Vo svojom prejave Trump používal agresívnu rétoriku, keď opisoval systém zahraničného obchodu, ktorý Spojené štáty pomáhali vybudovať po druhej svetovej vojne. USA boli podľa neho „vyrabované, vyplienené, znásilnené a vydrancované inými krajinami.

Zdroj: wikipedia

Heardov ostrov a McDonaldove ostrovy

Heardov ostrov a McDonaldove ostrovy — subantarktické ostrovy v južnej časti Indického oceána juhových. od súostrovia Kergueleny. Je to zámorské teritórium Austrálie s rozlohou 412 km2. Pozostávajú z Heardovho ostrova (368 km2) a 44 km záp. ležiacich McDonaldových ostrovov (okolo 18 km2; ostrovy Flat, Mayers Rock a McDonaldov ostrov) a okolo 10 km sev. ležiacej skupiny ostrovčekov a skál (ostrovy Shag, Sail Rock, Morgan Island, Black Rock). Ide o zaľadnené územie, maximálnu výšku dosahuje činná sopka Mawson Peak, 2 745 m n. m., na Heardovom ostrove, druhá činná sopka je na McDonaldovom ostrove. Je tam pestrá živočíšna ríša: 7 druhov plutvonožcov (najmä uškatcov), 34 druhov vtákov, vo vodnom prostredí 24 druhov rýb. Vďaka neporušenému ekosystému ostrovov chránených pred vonkajšími vplyvmi bolo územie 1997 zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Heardov ostrov vo videu:

Anketa

Myslíte si, že Trumpova administratíva s clami prestrelila?

  • Áno, samozrejme79%
  • Nie, vracia úder10%
  • Neviem, čo si mám o tom myslieť10%

Hlasovanie bolo ukončené

Autor článku

Ako reportér sa väčšinou venuje kriminálnym a súdnym prípadom, ktoré rezonujú vo verejnosti. Venuje sa aj horúcim aktualitám v regióne.