Trumpova tabuľka ciel je ekonómom na smiech: NEZMYSEL, generátor náhodných čísel, smejú sa
3. 4. 2025, 13:47 (aktualizované: 4. 4. 2025, 9:23)
Donald Trump v stredu predstavil počas svojho vystúpenia v Ružovej záhrade Bieleho domu svoje recipročné clá voči štátom, vrátane Európskej únie. Ilustroval ich na tabuľke, na ktorú si teraz posvietili poprední svetoví ekonómovia. A tvrdia, že Trumpove dáta nemajú s realitou nič spoločné.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Hausnumerá, generátor náhodných čísel či hotový nezmysel. Tak podľa portálu iDnes nazvali poprední svetoví ekonómovia balíček Trumpových odvetných ciel. Na tabuľke amerického prezidenta sa nachádzal zoznam obchodných partnerov s dvoma stĺpcami údajov. Prvý značil clá účtované USA vrátane menových manipulácií a obchodných bariér. Vľavo sa zase nachádzal stĺpec s novými americkými clami.
Zdroj: Profimedia
Donald Trump v Ružovej záhrade Bieleho domu podpisuje recipročné clá.
Zatiaľ čo laici sa v tabuľke nemusia vyznať, odborníci z oblasti ekonómie si na ňu posvietili. „Americká administratíva jednoducho vzala obchodný deficit tovaru s danou krajinou delene vývoz danej krajiny do USA. To je skutočne bizarné, pretože vzťah k colnej politike je v tomto ohľadne minimálny. Je zároveň zarážajúce, že americká administratíva nedokázala po mnohých týždňoch plánovania prísť s niečím sofistikovanejším. Nie sme ďaleko od generátora náhodných čísel,“ uviedol ekonomik Dominik Rusinko z ČSOB.
"Zostaneme zdvorilí, pretože budeme účtovať len polovicu cla, ktoré nám bolo účtované," zdôraznil pri predstavovaní ciel Trump. „Európska únia nám účtuje 39 percent, my im budeme účtovať 20 percent. Účtujeme im menej, takže nie je dôvod na hnev," konštatoval Trump.
VIDEO Trump uvalil tvrdé odvetné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ

Zdroj: X
„Nejde o klasický výpočet, ale skôr o trestanie krajín s vysokým prebytkom voči USA,“ vysvetlila pre CNBC ekonómka zo spoločnosti Natixis, Trinh Nguyenová. Pre chudobnejšie krajiny Ázie je podla nej prakticky nemožné takto stanovené požiadavky splniť. Vyžadovalo by si to podľa nej výrazne zvýšiť dovoz amerického tovaru, ktorý je ale často drahší a pre tamojších spotrebiteľov nedostupný.
Trumpove protiopatrenia pritom neminuli ani Vietnam, ktorý už clá na americký tovar znížil. „Trumpov prístup ignoruje predchádzajúce snahy o ústretovosť a stavia krajiny pred nerealistické požiadavky,“ dodala ekonómka.
Vskutku pozoruhodně Trump vyběhl s Jižní Koreou. S tou Spojené státy tvoří zónu volného obchodu, takže většina obchodu probíhá zcela bez cel. Průměrné clo, jež Korea uplatňuje, činilo loni 0,79 %. Podle Bílého domu a jeho svérázné rovnice to však bylo hned 50 %.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 3, 2025
Koreji… pic.twitter.com/UmMNCbYH2g
Trump pritom svoje clá prezentoval s dôrazom na to, aké robia USA voči ostatným štátom ústupky. Ako upozorňuje český ekonóm Lukáš Kovanda, prezidentova tabuľka síce vyzerá sofistikovane, no ide len o podiel minuloročného obchodného deficitu USA s danou krjainou na celkovom dovoze z danej krajiny.
„Pri všetkej veľkorysosti, láskavosti a blahosklonnosti Trump znížil výsledok na polovicu, aby doložil, aký že je grand. Ak by Trumpova rovnica pre výpočet ciel bola uplatnená čisto na Česko, namiesto 20-percentnej sadzby malo mať Česko sadzbu len vo výške 1,5 percenta,“ dodal hlavný ekonóm Trinity Bank.