Reklama

Trump opäť pritvrdil: Na Čínu uvalil EXTRÉMNE clá vo výške 104 percent

Reklama

Spojené štáty zvyšujú clá na dovoz z Číny na 104 %, začali platiť krátko po polnoci, potvrdil Biely dom. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Trump v pondelok (7. 4.) pohrozil, že zvýši clá na import z Číny o ďalších 50 %, ak Peking nezruší odvetné clá vo výške 34 %, čo čínski predstavitelia odmietli.

VIDEO Donald Trump predstavuje svoju tabuľku s recipročnými clami

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO Donald Trump predstavuje svoju tabuľku s recipročnými clami
    Zdroj: X

    Americké akcie sa po tejto správe oslabili a zmazali predchádzajúce zisky. Globálne trhy sa predtým oživili vďaka nádeji, že Trump by mohol byť ochotný rokovať o znížení množstva obchodných bariér pre jednotlivé krajiny a produkty.

    Washington po oznámení o zvýšení ciel na Čínu zároveň uviedol, že sa urýchlene snaží začať rokovania s ďalšími obchodnými partnermi, na ktorých sa vzťahujú clá oznámené prezidentom Donaldom Trumpom.

    Trumpova administratíva má naplánované rozhovory s Južnou Kóreou a Japonskom a na budúci týždeň by ich mala navštíviť talianska premiérka Giorgia Meloniová.

    Biely dom však dal jasne najavo, že ohlásené clá pre jednotlivé krajiny vo výške až 50 % napriek tomu začnú platiť krátko po polnoci východného času (06.01 h SELČ), ako sa plánovalo.

    VIDEO Líder Sme rodina Boris Kollár poslal odkaz slovenským politikom kvôli Trumpovým clám

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Líder Sme rodina Boris Kollár poslal odkaz slovenským politikom kvôli Trumpovým clám

      Po zavedení základných 10-percentných taríf, ktoré vstúpili do platnosti cez víkend a otriasli svetovou ekonomikou, sa v stredu sadzby pre 60 krajín ďalej zvýšili. Americký prezident verí, že jeho politika oživí americký priemysel a prinúti spoločnosti presťahovať sa do Spojených štátov. Mnohí obchodní experti a ekonómovia však pochybujú o tom, ako rýchlo, a či vôbec, sa presťahovanie spoločností do USA uskutoční a varujú pred vyššou infláciou, keďže colné poplatky sa premietnu do cien.

      Trump v utorok uviedol, že Spojené štáty „získajú z ciel takmer 2 miliardy dolárov denne“.