Taliansku hrozí katastrofa: Pri Neapole sa prebúdza supervulkán!
25. 3. 2025, 7:49 (aktualizované: 25. 3. 2025, 8:16)

Zdroj: Getty Images
Naplní sa čierny scenár? V oblasti okolo Neapola sa prebúdza supervulkán. Ak by vybuchol, malo by to následky nielen pre Taliansko, ale celú Európu, varuje tamojší Národný ústav pre geofyziku a vulkanológiu.
Zdroj: Alessandro Garofalo
Zdroj: Alessandro Garofalo
Zdroj: Alessandro Garofalo
Galéria k článku
Neapol obchádza strach. Tentokrát nie z miestnej mafie, ani z neďalekej sopky Vezuv. Po nedávnych pravidelných zemetraseniach sa má k životu preberať obrovský supervulkán. Tvrdí to vedec z Národného ústavu pre geofyziku a vulkanológiu Giuseppe Mastrolorenzo v rozhovore pre portál napolivillage.it.
Táto kríza je úplne iná ako tie minulé. Bradyseizmus (pomalý, typicky pulzujúci pohyb zemskej kôry spôsobený obvykle sopečnou činnosťou – pozn. red.) je málo známy a nepredvídateľný. Začal mierne v roku 2005 a od roku 2012 zosilnel s obrovským nárastom." uviedol Mastrolorenzo.
Čo je Campi Flegrei
Je to vulkanická kaldera (sopečný útvar, vytvorený prepadnutím stien sopky) západne od Neapola. Vulkanizmus v oblasti prebehol v dvoch etapách, obidve boli veľmi explozívne. Prvá sa odohrala pred 39 000 rokmi, druhá pred 12 000 rokmi. Nadmorská výška kaldery a okolitého územia sa mení, kaldera sa často zdvíha, alebo klesá. v roku 1538 bol výzdvih nasledovaný erupciou, pri ktorej sa vytvoril nový troskový kužeľ Monte Nuovo. Výzdvih v 70. a 80. rokoch 20. storočia však nebol nasledovaný erupciou. Všetka vulkanická aktivita v súčasnosti je obmedzená na emisie plynov z fumarol krátera Solfatara, ktorý dal zároveň meno takémuto typu vulkanickej aktivity.
Činnosť supervulkánu Campi Flegrei prirovnal k známej Etne. "Môže nás prekvapiť práve vo chvíli, keď sa zdá, že všetko v poriadku a pokojné. Pokiaľ totiž nenastávajú žiadne pohyby, neznamená to, že vulkán nie je aktívny. Nemáme preto vôbec žiadnu istotu, kedy a kde sa roztvorí erupčná štrbina," upozornil.
Vulkanológ varuje kolegov, že musia byť v strehu. "Zakaždým keď sa kríza alebo seizmická sekvencia zastaví, máme tendenciu si nahovárať, že už je po všetkom. V skutočnosti môžu silné otrasy ako tie nedávne nastať kedykoľvek. Dúfajme, že budovy sú natoľko odolné, že sa nezrútia," dodal Mastrolorenzo.
Zemetrasenie o sile 4,4 magnitúdy zasiahlo juh Talianska v polovici marca. Išlo tak o najsilnejšie otrasy za posledných 40 rokov. Epicentrum sa nachádzalo v trojkilometrovej hĺbke blízko Via Napoli neďaleko Neapola.
Anketa
Boli ste už v Neapole?
Campi Flegrei hrozí veľkou erupciou:

Nedávne zemetrasenie v Neapole:
