Talianske pláže zamorili jedovaté červy: Dovolenkárov bodajú ostňami napustenými toxínmi!
9. 6. 2024, 9:04

Zdroj: Profimedia
Jedovatý červ s latinským názvom Hermodice carunculata spôsobuje turistom nepríjemné poranenia a v mori nemá prirodzeného predátora. Juh Talianska nie je jeho prirodzeným prostredím, dostal sa tu zrejme vďaka vlnám horúčav, ktorým Taliansko v posledných rokch čelí.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Hermodice carunculata je známa aj ako ohnivý červ. Ako uvádza tn.cz, dorastá do dĺžky 15 až 30 centimetrov a ide o morského mnohoštetinavca pochádzajúceho z juhovýchodného Stredomoria. Vlny horúčav ho ale prilákali aj do Jadranského a Tyrrhenského mora. Turisti naň preto môžu naraziť na pobrežiach Kalábrie, Apúlie aj Sicílie.
Jeho kremičitá štetiny sú plné jedu, ktorý spôsobuje svrbenie, pálenie a opuch. Štetiny sa navyše pri kontakte s kožou odlomia a je ťažké ich následne vytiahnuť. Takéto poranenie je nepríjemné, avšak väčšie riziko pre človeka nepredstavuje.
Zdroj: Profimedia
Hermodice carunculata, alebo aj ohnivý červ.
Odborníci v prípade kontaktu s ohnivým červom odporúčajú štetiny opatrne vytiahnuť z kože, napríklad pomocou lepiacej pásky. Ranu je následne dobré vydezinfikovať a chladiť. Pomôcť môže aj protizápalová masť i čpavok.
Zdroj: Profimedia
Jedovatými štetinami spôsobuje nepríjemné poranenia.
Tento živočích sa zväčša vyskytuje na morskom dne medzi kameňmi, na morských lúkach a v piesku. Veľmi rýchlo sa množí a v prípade, že sa rztrhne na dve časti, obe sú schopné naďalej žiť. Problém predstavuje nielen pre dovolenkárov ale aj pre ekosystém a pre rybárov. Talianske vody totiž nemajú pre ohnivého červa prirodzeného nepriateľa.