Mimoriadne silný tajfún Hagibis zasiahol v sobotu oblasť Tokia na hlavnom japonskom ostrove Honšu, spôsobil mohutné záplavy, a následne smeroval na sever, kým sa znova presunul nad more.
      
Na záchranných operáciách sa podieľa celkovo 27.000 vojakov a príslušníkov záchranných zložiek. Krajinu sužujú najhoršie záplavy v nedávnej histórii. Armáda pomáha vyťahovať uviaznutých civilistov zo zatopených budov a aut.

 Živel so sebou priniesol rekordný objem zrážok a ochromil hlavné mesto Tokio, informovala verejnoprávna televízia NHK. Bez prúdu je takmer pol milióna obyvateľov. V strednom a severovýchodnom Japonsku sa rozvodnilo desať riek, zo svojich korýt sa povylievali aj desiatky ďalších, uviedla vláda s tým, že tento stav komplikuje záchranné práce. Obyvatelia sa zhromaždili v evakuačných strediskách. Niektorí zahynuli cestou do bezpečia.
     

Tajfún Hagibis, ktorý zasiahol Japonsko,má už minumálne 11 obetí.
Tajfún Hagibis, ktorý zasiahol Japonsko,má už minumálne 11 obetí.
Zdroj: Profimedia


Medzi najviac poškodené patrí mesto Nagano v strednom Japonsku, kde rieka Čikuma zatopila širokú oblasť. Ľudí z domovov pomáhali dostávať vojenské vrtuľníky. Hoci sa v nedeľu ráno sila búrky výrazne oslabila, škody sú podľa hovorcu japonskej vlády značné.

Meteorológovia už pred príchodom Hagibisu varovali, že to bude zrejme najhorší tajfún, aký zasiahol Japonsko za 60 rokov.