Reklama

Svetu podľa WHO hrozí pandemická apokalypsa: 80 mil. mŕtvych za 36 hodín, NIE SME pripravení!

Pandémia španielskej chrípky v 20. storočí.

Zdroj: Getty

Reklama

Správu s výstižným názvom „Svet v ohrození“ vypracoval tím odborníkov na čele s bývalým šéfom WHO – Svetovej zdravotníckej organizácie. Report sa zaoberá úvahou, ako by bola súčasná spoločnosť schopná reagovať v prípade, že by sa zopakovala situácia z roku 1918.

Pred zhruba sto rokmi španielska chrípka infikovala tretinu vtedajšej svetovej populácie a zabila 50 miliónov ľudí, rekapituluje britský denník Daily Mail.

Ak by sa niečo také odohralo v súčasnej dynamickej spoločnosti, v ktorej je cestovanie na veľké vzdialenosti rôznymi spôsobmi každodennou záležitosťou, výsledný efekt by bol podľa WHO ešte katastrofickejší. „Pandémia vo svete je reálnou hrozbou. Rýchlo sa prenášajúci patogén má potenciál zabiť desiatky miliónov ľudí, narušiť svetové ekonomiky a destabilizovať národnú bezpečnosť,“ informovala skupina 15 celosvetovo uznávaných expertov v odbore zdravotníctva.

Zdroj: Wikimedia

Zdravotnícke centrum v americkom Kansase vytvorené počas pandémie v 20. storočí.

Títo poprední experti kritizovali tzv. cyklus „paniky a zanedbávania“, ktorý podľa nich charakterizuje reakcie na zdravotnú pohotovosť. Ak by sa v súčasnosti vyskytol vírus podobný chrípke, kvôli prepojenosti jednotlivých častí sveta by sa v ohrození nachádzalo od 50 do 80 miliónov ľudí. Svet na globálnu pandémiu jednoducho nie je pripravený, uvádza sa v správe GPMB - Global Preparedness Monitoring Board (Rada monitorujúca globálnu pripravenosť sveta), ktorá spadá pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO).

Zdroj: Profimedia

Pandémia španielskej chrípky v roku 1918.

Apokalyptickú predpoveď zakladajú na skúsenosti s ebolou či SARSom, s ktorými sa zápasí kvôli konfliktom a nútenej migrácii len veľmi ťažko. V ohrození by boli najmä chudobné krajiny, v ktorých by prevládali ideálne podmienky pre šírenie nákazy.

Podľa WHO je ďalšia svetová pandémia chrípky nevyhnutná – a len otázkou času, kedy vypukne. Otázne však je: budeme na ňu pripravení?

Anketa

Myslíte si, že sa história bude opakovať v podobe pandémie?

Španielska chrípka v roku 1918 – najhoršia pandémia v dejinách ľudstva

Presúvanie sa vojakov počas I. svetovej vojny podnietilo šírenie chrípky a taktiež aj jeho mutáciu. Vírus zabil viac než 50 miliónov ľudí, trikrát viac než vojna samotná. Zvláštne pritom bolo, že napádal najmä mladých, dospelých a zdravých jedincov, na rozdiel od malých detí, starých ľudí či takýchto, ktorí mali oslabenú imunitu. Úmrtnosť sa pohybovala od 10 do 20 percent.

Varovania sa však netýkajú len pandémie, ale aj vojny: