Reklama

Spor o maľbu gajdoša v Glasgowe: petícia tvrdila, že uráža Talianov, tí sú z diela nadšení

Glasgowský gajdoš.

Zdroj: reprofoto/Facebook

Reklama

Ako sa v dnešnej dobre vymýšľa pobúrenie. Aj tak by sa dal opísať príbeh nástennej maľby v meste Glagow, ktorá vyobrazuje tradičného škótskeho gajdoša.

Najväčšie mesto Škótska Glasgow zdobia od jesene roku 2024 viaceré nástenné maľby na obytných domoch. Súčasťou takzvanej Cardonaldskej cesty nástenných malieb (nazvanej podľa dotknutej mestskej časti) sa v októbri 2024 stal aj škótsky gajdoš od umelca Dana McDermotta, oblečený v tradičnom horalskom odeve.

V čase svojho vzniku sa dielo stalo kontroverznou. Nie pre svoj obsah, alebo umiestnenie. Niektorí obyvatelia mesta však pochybovali, či sú tieto maľby dobrým využitím mestských peňazí. Zdroje na umelecké diela totiž pochádzali z fondu na zlepšenie infraštruktúry, v celkovej hodnote milión libier (1,2 milióna eur).

Poslankyňa za Škótsku národnú stranu (SNP) Elaine McSporranová naopak umelecké dielo chválila a vítala. Podľa nej „prináša do oblasti život“ pričom vraj „spätná väzba miestnych obyvateľov bola veľmi kladná.“

Nepriateľská, poburujúca

Gajdoš si napriek verejnej debate žil svojím životom bez väčších problémov. Zlom prišiel až koncom marca roku 2025, keď sa na stránkach škótskych novín objavila správa, že proti maľbe vznikla petícia. Glasgow Times informovali, že za jej vznikom stojí anonym podpísaný len ako „ustarostený občan.“

Ten v petícii vyzval na odstránenie umeleckého diela. Podľa neho je „provokatívna a nepriateľská“ voči okoliu, v ktorom sa nachádza. Špecificky bola menovaná susedná talianska reštaurácia, ktorej prevádzkovatelia vraj majú byť škótskym gajdošom pobúrení.

„Nastavuje veľmi úzky pohľad na Škótsko a veľmi stereotypný pohľad, ktorý neodzrkadľuje miestne pomery,“ argumentoval autor petície.

Ustarostený anonym taktiež tvrdil, že maľba bola na stavbu umiestnená bez vedomia či súhlasu obyvateľov dotknutého bytového domu, alebo že môže byť bezpečnostným rizikom pre miestnych vodičov, ktorých bude rozptyľovať.

Naopak, proti petícií sa zas zdvihli zástancovia maľby, ktorí si výjav začali tlačiť na tričká. Tie sa dostali aj do predaja.

Nafúknutá bublina

Ako to však v dnešnej dobe býva stále častejšie, pobúrenie bolo v zásade len domyslené a veľké vzrušenie okolo gajdoša sa v skutočnosti nekonalo. Majiteľ spomínanej talianskej reštaurácie Mimmo Rossi totiž vysvetlil, že im maľba ani v najmenšom nevadí – práve naopak, sú z nej nadšení.

„Je to celé nonsens. Chcem aby bolo jasné, že s týmto [petícia, pozn. red.] nemáme nič spoločné... V skutočnosti sa u nás pán umelec bol najesť, bol tu na záchode, je to fantastický chlapík. Veľmi nás potešilo, že pracuje na maľbe,“ uviedol na sociálnej sieti Rossi.

Majiteľ tiež dodal, že slová o tom, že by ich gajdoš poburoval, sú „čistá hlúposť.“

Zakrátko po tomto vyjadrení sa mu ozval aj spomínaný ustarostený občan, ktorý sa mu ospravedlnil a petíciu uverejnenú na stránke Change.org vymazal. Tá dovtedy vyzbierala nanajvýš desať podpisov, čo len ďalej ilustruje umelé nafúknutie údajného pobúrenia.  

Horalský gajdoš tak môže naďalej zdobiť svoj roh glasgowských ulíc.