Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

AKTUÁLNE Sovietska sonda sa o pár hodín zrúti na Zem, ohrozí Slovensko?

Sovietska sonda sa rúti k Zemi.

Zdroj: John Raoux

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Bývalá sovietska družica Kozmos 482 sa túto sobotu (10.5.) zrúti na zemský povrch. Posledných 53 rokov obiehala po obežnej dráhe. Podľa európskeho centra EÚ SST nemožno vylúčiť dopad na pevninu, vrátane Česka.

Kozmos 482 začala svoju vesmírnu misiu 31. marca 1972 a jej úlohou bolo doletieť až k dvojčaťu Zeme - k Venuši. Lenže po úspešnom štarte došlo k technickým problémom s motorom a sonda nedokázala opustiť obežnú dráhu našej planéty, po ktorej posledných 53 rokov obieha.

Podľa webu EarthSky by sa ale mala v najbližšom čase vrátiť, a to približne medzi 8. a 11. májom tohto roku. "Vzhľadom na to, že sa jedná o modul, ktorý bol navrhnutý tak, aby prežil prelet atmosférou Venuše, je možné, že prežije návrat do zemskej atmosféry a dopad neporušený," vysvetlil podľa tn.cz vedecký pracovník Marco Langbroek na svojom blogu SatTrackCam Leiden.

Kozmos-482

Odštartoval 31. marca 1972 pomocou SL-6/A-2-e odpaľovacieho zariadenia štyri dni po atmosférickej sonde Venera-8 a pravdepodobne mal podobný dizajn a plán misie. Po dosiahnutí zemskej parkovacej orbity sa sonda pokúsila o štart smerom k Venuši. Roztrhla sa na štyri časti, dve ostali na nízkej obežnej dráhe Zeme a do 48 hodín sa zrútili na juh Nového Zélandu (známe ako Incident Ashburtonských gulí), zvyšné dva kusy sa dostali na 210 x 9 800 km vyššiu obežnú dráhu. Predpokladá sa, že sonda ostala na eliptickej obežnej dráhe Zeme z dôvodu poruchy spôsobenej zážihom motorov, ktoré nedosiahli dostatočnú rýchlosť pre štart k Venuši. O 01:00 ráno 3. apríla 1972 štyri žeravé 13,6 kg vážiace gule z titánovej zliatiny spadli na Nový Zéland v oblasti Ashburton v okruhu 16 km. Pri havárii nebol nikto zranený.

Podľa aktuálnych prepočtov vstúpi sonda do zemskej atmosféry o 07:49 SELČ, čo je zhruba o dvadsať minút skôr, než predstavoval predchádzajúci odhad. EÚ SST zároveň zmenšil časové okno z tolerancie plus a mínus päť hodín na zhruba štvorhodinový rozptyl, uvádza idnes.cz.

Zdroj: TASR/AP

Sovietska sonda smerovala k planéte Venuša.

"Operačné strediská EÚ SST pracujú na spresnení možného miesta a času vstupu (do atmosféry). S približujúcim sa vstupom sa predpovede spresnia, ale neistota zostane vzhľadom na nekontrolovanú povahu objektu,“ uviedlo EÚ SST.

VIDEO: Kozmos 482 sa rúti k zemi

Kľúčovým údajom pre odhad miesta dopadu je sklon dráhy sondy k rovníku, ktorý je zhruba 52 stupňov. Tento sklon znamená, že môže vstúpiť do atmosféry nad značnou časťou pevniny. EÚ SST ale vylučuje napríklad Škótsko, Škandináviu, Pobaltie, severné oblasti Ruska, južnú Afriku či severozápad Severnej Ameriky.

Pohyb sovietskeho "šrotu" pozorne sleduje aj americká spoločnosť Kayhan Space, ktorá vyrába zariadenia na vyhýbanie sa satelitom a vesmírnemu odpadu. Táto spoločnosť očakáva vstup sondy do atmosféry o 08:35 SELČ s toleranciou plus mínus zhruba dve hodiny.

Vzhľadom na to, že sonda bola navrhnutá tak, aby vydržala vstup do hustej atmosféry Venuše, je možné, že prečká prelet zemskou atmosférou a následne dopadne na povrch. Guľovitý aparát má hmotnosť 495 kilogramov a priemer 1,17 metra.

Anketa

Aký je hlavný problém spojený s návratom vesmírnej sondy Kozmos 482 na Zem?

Hlasovanie bolo ukončené

Vyberáme pre vás niečo PLUS