Podľa informácií The Guardian  až 12 ľudí prišlo o život v Alpách pri činnostiach, ktoré súviseli s nepriaznivým počasím. Toto číslo sa však môže stále zvyšovať. Extrémne nízke teploty a sneženie spôsobili aj to, že ľudia ostali uväznení vo autách, kde museli s obrovskom mraze stráviť niekoľko hodín. Na pomoc im prišli nemecké a rakúske vojská.

V Rakúsku sú momentálne zatvorené školy a aj železničná doprava je obmedzená. Situácia je zlá aj na cestách, kde v niektorých úsekoch museli cestu uzavrieť, kvôli popadaným stromom.

Snehová situácia v susednom Rakúsku.
Snehová situácia v susednom Rakúsku.
Zdroj: Profimedia

Sneženie stále pokračuje

Po tom, čo snehové metelice vytvorili v noci v niektorých častiach Rakúska záveje, vydali meteorológovia na sobotu varovania pred možným lavínovým nebezpečenstvom. Počas soboty a v nedeľu bude pravdepodobne znova husto snežiť, čím sa skončí piatková idylka, keď sneh padal len veľmi sporadicky, píše agentúra DPA.

V dôsledku toho sa sneh na skalnatých holých, ale aj zalesnených úbočiach môže dať kedykoľvek do pohybu, a to aj v nadmorských výškach menej než 2000 metrov, upozorňuje služba včasného varovania pred lavínami. Platí to predovšetkým pre spolkovú krajinu Štajersko a pre juhovýchodne Rakúsko.

V Ybbstalských Alpách v strednom Rakúsku sa vo výške 1500 metrov očakáva v sobotu 20 centimetrov nového snehu a teplota okolo mínus päť stupňov Celzia, spresňuje DPA.