Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Slovensko má v hodnotení maturít jasno: V Česku medzi študentami panuje zmätok!

Ústna časť maturitnej skúšky - ilustračná snímka.

Zdroj: MICHAL SMRCOK

Reklama

Tohtoročné maturity skomplikovala situácia v súvislosti s pandémiou Covid-19. Študenti sa museli do školy pripravovať online. Ministerstvo školstva SR maturitnú skúšku žiakom odpustilo, no v Česku študenti a pedagógovia ešte stále nevedia, ako to s nimi bude.

Podľa CNN Prima news sa im ešte stále odpovede nedostalo. Mnohí študenti sa tešia, že maturity vypočítali z priemeru známok za celé 4 roky, no niektorým sa toto riešenie nepáči.

Česká republika ale v procese maturitných skúšok tak jasno ešte nemá. "Na začiatku som z toho mala radosť, že maturity nemáme," vyjadrila sa maturantka zo Slovenska Lívia Bobulová.

Sama ale uznala, že skúsenosť maturity sa jej mohla do života hodiť. "Bola by to taká skúška dospelosti. Teraz vôbec nevieme, ako taká skúška prebieha a na vysokú školu si nedonesieme žiadnu podobnú skúsenosť. Z tohto hľadiska je podľa mňa zlé, že sme si maturitu neskúsili. Množstvo študentov príde na vysokú školu a nebude vedieť, aké to je,"uviedla študentka Lívia. 

Podobne to vidí aj český študent 4. ročníka strednej školy Denis Hozák. "Slovákom závidím, ale na druhú stranu mi nepríde spravodlivé, že by študenti mali maturitu zadarmo. Keby nám známky vzhľadom k situácii školy vypočítali z priemeru vysvedčenia, nikto nám to nemôže mať za zlé a útočiť na nás, keď za to nemožeme. Každý by si ale pamätal, že sme ju dostali a mohlo by sa nám to vypomstiť napríklad pri hľadaní zamestnania. Myslím si, že bude lepšíe, keď sa o maturitu pobijeme. Ministerstvo školstva má teraz hnevá hlavne preto, že je to hrozne zmätené a narýchlo," povedal maturant Denis z Česka.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Slovenský minister školstva Branislav Gröhling zmeny v maturitách oznámil 23. apríla na svojom instagramovom profile. "Interné maturity prebehnú výpočtom priemeru ročných známok z daných predmetov za všetky roky štúdia, pričom v posledných dvoch rokoch sa počítajú známky aj za polrok. Priemer končiaci do 0,5, vrátane, sa zaokrúhľuje nadol, teda priemer 1,5 bude 1. Pri osemročných štúdiách sa počítajú známky za 5. až 8. ročník rovnakým spôsobom," napísal minister na sociálnej sieti.

Riaditeľ školy mal sám určiť predmety, ktoré sa do výslednej známky započítali. Školy na Slovensku mali študentovi oznámiť výslednú známku do 12. mája.

Pokiaľ študent s hodnotením bol spokojný, maturitu mal splnenú. Pokiaľ s hodnotením pokojný nebol, mohol do 15. mája požiadať o konanie klasickej maturitnej skúšky.

Tá sa bude konať dištančne, prostredníctvom videokonferencie alebo prezenčne podľa opatrení ÚVZSR v termíne od 25. mája do 13. júna. Záleží na rozhodnutí okresného úradu.

Vyberáme pre vás niečo PLUS