Spojené štáty americké sú momentálne s vyše 615-tisícmi nakazenými najhoršie postihnutou krajinou sveta. Prvenstvo si držia aj v počte obetí, ktorých je už viac než 26-tisíc. Nielen nemocnice, ale aj márnice takýto nápor nezvládajú, a preto sa na internete či v médiách šíria zábery vysokozdvižných vozíkov, ktoré vo veľkom nakladajú mŕtvych do pojazdných chladiarenských áut.

Autorom jednej z takýchto snímok je aj Slovák Paul Martinka, ktorý má vo svojom portfóliu tie najväčšie svetové celebrity.

Paul Martinka a režisér Steven Spielberg
Paul Martinka a režisér Steven Spielberg
Zdroj: archív Paula Martinku

51-ročný rodák z Lučenca do USA emigroval v roku 1992. Má tri deti, vrátane 27-ročného syna, ktorý žije v Bratislave a taktiež sa venuje foteniu. Dcéra (26) žije vo Švédsku, kde učí na súkromnej škole. Najmladšie z detí, 18-ročná dcéra, študuje biznis menežment na súkromnej škole v New Yorku. Paulova manželka Dorka pochádza z Brna.

Úžasná FOTOreportáž Paula Martinku z epidémie koronavírusu v USA >>

Po emigrovaní Martinka vystriedal niekoľko povolaní – umýval riady, živil sa ako kuchár, čašník, elektrikár či automechanik. Keďže ho však bavilo fotenie, ušetril si na prvý fotoaparát. Profesionálne sa remeslu venuje od roku 1997. Tri roky fotil športové podujatia, neskôr prešiel do newyorských komunálnych novín a od roku 2001 pracuje pre prestížny denník New York Post. V roku 2014 bol predsedom poroty 3. ročníka súťaže Slovak Press Photo v Bratislave.

ROZHOVOR: Paul Martinka, slovensko-americký fotograf žijúci v New Yorku